اعلام سرقت و سیستم دزدگیر ارسال دیدگاه

اعلام سرقت و سیستم دزدگیر: در این مقاله به بررسی اعلام سرقت و سیستم دزدگیر می پردازیم. برای اینکه بیشتر با سیستم اعلام سرقت و سیستم دزدگیر آشنا شویم با ما همراه باشید.

اعلام سرقت و سیستم دزدگیر

اعلام سرقت و سیستم دزدگیر اماکن را بهتر بشناسیم

در مکانها و ساختمان ها در اصل اگر فعالیتی انجام نگردد و یا در زمان تعطیلی درجهت کنترل و حفاظت کردن در مقابل ورود غیرمجاز به این اماکن یا ساختمان ها و از طریق آگاه سازی نگهبان و به صدا در آمدن آژیر خطر در زمان رخ دادن سرقت از سیستم هایی استفاده می کنند که توانایی این را دارند که حرکت انسان را به واسطه سنسورهایی تشخیص داده و همچنین با آن به یک مرکز کنترل الکترونیکی گزارش می دهند، باعث می شود که آژیرها به صدا در بیایند و همچنین به موازات آن با برقراری تماس تلفنی با شماره ی که از قبل داده شده به افراد یا مکان های از پیش تعیین شده از سرقت جلوگیری می شود. پس از این مطلب می خواهیم به شرح لوازم و تجهیزات اصلی دوربین مدار بسته که در مورد استفاده در سیستم های اعلام سرقت می باشد بپردازیم:

ـ دتکتور حرکتی (Motion Detector Sensor)
ـ دتکتور شکستن شیشه (Class Break Detector)
ـ باتری های اضطراری (Back up Battery)
ـ آژیرها (Sounder )(Siren)
– تلفن کننده (Dialler)
– تابلو کنترل مرکزی (Cuntrel Panel)

اعلام سرقت و سیستم دزدگیر

دتکتورهای حرکتی اعلام سرقت و سیستم دزدگیر:

در سیستم های اعلام سرقت در دوربین های مداربسته برای تشخیص دادن حرکت در یک منطقه خاص و مشخص که در محدوده دید چشم ما قرار دارد از این دتکتورها مورد استفاده قرار گرفته می شوند. به عنوان سنسور مادون قرمز یا چشمی نیز از این دتکتورها یاد می شود. از آنجایی که به علت دارا بودن حرارت در بدن موجودات زنده، از خود اشعه مادون قرمز (in frared) پراکنده(ساطع) می سازند، از این ویژگی برای تشخیص دادن حرکت به واسطه این سنسورها استفاده شده است. بخش اساسی سنسورها از یک ماده کریستالی به ابعاد 1*4/2 میلیمتری تشکیل شده است که یک شارژ سطحی در اثر برخورد اشعه مادون قرمز بر روی آن ایجاد می شود و هرنوع تغییری در مقدار اشعه ی که بر روی این ماده تابیده شده، باعث تغییر شارژ الکتریکی آن می شود و بدین گونه سیگنالی تولید می گردد.
اعلام سرقت و سیستم دزدگیر
در عمل از دو عدد ماده کریستالی که از آنها به صورت متقابل و که با مقدار فاصله یک میلی متری بسته شده اند استفاد می کنند، بدین واسطه نویزهای که از برخورد نور خورشید یا لرزش و تغییر دمای خنثی حاصل می شوند. به وسیله ترانزیستور FET این دو عنصر با مداری بسته شده اند، بطور کلی برای اتصال به تقویت کننده و مقایسه کننده یک عنصر سه پایه ایجاد می گردد. بر روی سنسورها برای محدود نمودن مقدار اشعه ورودی از دریچه ای جنس پلی اتیلن شفاف وجود دارد که به این عنصر سه پایه که دو المان حساس به اشعه مادون قرمز دارا می باشد (PIR (Passiveinfrared سنسور PYRO گفته می شود. ابعاد و مشخصه های یک نمونه PIR این عنصر به یک برد الکترونیکی (P.C.B) به منظور تقویت و مقایسه سیگنال متصل می گردد ،اگر تغییری در مقدار اشعه و در تشخیص حرکت به واسطه سنسور مدار الکترونیکی یک رله را تحریک می نماید که از کنتاکت این رله در جهت اطلاع دادن برای برقراری اتصال به مرکز کنترل یا هر وسیله حفاظتی دیگری استفاده می شود. همه ی این مدار و سنسور در درون یک مدار قرار گرفته می شوند .یک پنجره ای به شکل خاص در جلوی قاب موجود می باشد که اشعه مادون قرمز روی PIR در آن محل متمرکز می شود و مانند یک عدسی محدب در هم شکسته می باشد که به آن (Fresnellens) می گویند. بعد از اینکه سیم های لازم به مدار الکترونیکی اتصال پیدا کرد و همچنین قاب سنسور بسته شد، آن را به واسطه پایه های ویژه ی (Braket) که می توانند در جهت های متفاوت حرکت نمایند بر روی سقف یا دیوار نصب می گردند. پس از آنکه نصب چشمی در محل انجام گیرد و تنظیم ارتفاع مناسب زاویه دید چشمی انجام میگرد و سپس اقدام به محکم کردن مفصل پایه می نمایند. در ادامه مطلب امکانات و نحوه سیم کشی سنسور TEC-IR مدل IR530C/530 و Klaxon شرح داده می شود اگر قاب چشمی را باز کنید بر روی مدار الکترونیکی آن (P.C.B) بخش های اصلی زیر را ملاحظه می نماید.

۱ـ ترمینال اتصال: (TERMINAL) (Black wiering) دو ترمینال برای برقراری اتصال منبع تغذیه مشخص شده است این ترمینال ها بانشانه های + و – یا GND و VIN + مشخص می گردند ؛ مقدار تغذیه این چشمی ۶ الی ۹ ولت DC است. همچنین دو عدد ترمینال نیز برای اتصال به دو سر کنتاکت بسته رله روی برد موجود است که به عبارت ALARM یا RLY-NC مشخص شده است. ممگن می باشد دربرخی چشمی ها عبارت Relay نیز برای این بخش نوشته بشود. باید به این نکته توجه نمایید که این کنتاکت بصورت بسته حالت عادی می باشد (N.C) و در صورتی که سنسور تحریک شود به صورت باز در می آید. باید کنتاکت بسته َALARM) ) در تمامی سنسورها با هم سری شوند این در صورتی است که تعداد سنسور بیشتری استفاده گردد و سپس اتصال آن به مرکز کنترل برقرار گردد . این نکته نیز قابل ذکر است که در مدل IR-TEC می توانیم کنتاکت را به صورت باز در حالت عادی (N.O) با در آوردن جامپر مربوط بر روی برد (N.O) در آورده و از آن برای اتصال به سیستم دوربین مدار بسته تلویزیونی CCTV استفاده نمایید.
به عنوان AMPER دو ترمینال دیگر هم بر روی P.C.B موجود می باشد که بر روی برد به دو سر یک شستی باز مینیاتوری وصل می گردد و به شکل سری با ترمینال TAMPER بقیه سنسورها به مرکز کنترل وصل می شود، این شستی در زمان بستن قاب سنسور تحت فشار قرار می گیرد و بسته می گردد اگر این شستی به واسطه اقدام فردی به باز کردن قاب، باز شود و به مرکز کنترل اعلام خطر می کند.

شرکت داده پردازان پارســوآ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *