تشخیص حرکت Motion Detection در دوربین های هایک ویژن چیست؟ ارسال دیدگاه

تشخیص حرکت در دوربین مدار بسته

تشخیص حرکت در دوربین مدار بسته : یکی از قابلیت های که در مواقع بسیاری برای ما کاربرد داشته است ، قابلیت تشخیص حرکت می باشد که در بسیاری از محصول های نظارتی جدید شامل آنالوگ اچ دی و دیجیتال وجود دارد.

این قابلیت زمانی کاربرد خود را به ما نشان میدهد که بخواهیم از یک قسمت در محدوده ی خاص نظارت کنیم و همچنین از پنل تنظیمات برای استفاده از آن می توان اقدام نمود.

همچنین بخوانید قابلیت تشخیص عبور از خط یا Line Crossing دوربین مدار بسته

چگونگی کارکرد

اصلی ترین کاری که این قابلیت انجام میدهد فقط در یک فریم با فریم بعدی ، تغییرات را مورد مقایسه قرار میدهد که خیلی هم ساده می باشد.

وقتی شی متحرکی وارد محدوده مورد نظر شود ، منجر به صدا در آمدن الارم می گردد.

در چنین روشی تصاویرها پشت سرهم مقایسه می شوند و اگر در میزان کافی و معینی از پیکسل های که در فریم وجود دارند ، تغییرهای رخ بدهد نرم افزار دوربین ، تشخیص حرکت را انجام داده و سپس به وسیله هشدارهای لازم ، به شما اخطار خواهد داد.

تشخیص حرکت در دوربین مدار بسته

نحوه ی فعال سازی قابلیت تشخیص حرکت در دوربین های مداربسته هایک ویژن

خوشبختانه دوربین های که امروزه ساخته می شوند از هر جهت نسبت به گذشته پیشرفته تر شده اند. این قابلیت(تشخیص حرکت) نیز به صورت کاربردی تر و پیشترفته تری در اختیار کاربران قرار گرفته است.

اگر می خواهید برای فعال سازی قابلیت تشخیص حرکت اقدام نمایید می توانید از دوربین و از نرم افزار VMS یا نرم افزار مدیریت تصویر استفاده نمایید. همچنین می توانید مشخص کنید که در چه صورتی ( تغییرات در چه حد و اندازه ی ) آلارم ها ایجاد گردد که البته به بیانی ساده تر می توان گفت میزان درصد Sensivity( درصد حساسیت) را مشخص نمایید.

درصد حساسیت به تغییرهای نور در پیکسل ها بستگی داشته است. هر چقدر که شما این میزان را بالاتر در نظر بگیرید ، نسبت به تغییرهای جزئی نیز حساس تر خواهد بود و هر چقدر این میزان را پایین تر در نظر بگیرید می توانید تغییرهای بزرگتر را نظارت کنید.

مثلا اگر شما برای درب پارکینگ خود درجه حساسیت را روی 40 تنظیم کرده باشید ، وقتی یک سوژه بزرگ مثل انسان وارد شود ، آلارم به صدا در می آید و یک جسم کوچک را تشخیص نمی دهد.

 

همچنین بخوانید سنسور PIR یا تشخیص حرکت دوربین مدار بسته

 

مزیت های استفاده از قابلیت تشخیص حرکت در دوربین های هایک ویژن

1) صرفه جویی در زمان و هزینه ها : اگر شما قصد داشته باشید که بر اموالی نظارت کنید تا از دسترس افراد به آن ها حفاظت نمایید باید از زمان زیادی استفاده کنید.

البته یکی از بهترین راهکارهای که شما می توانید در زمان صرفه جویی نمایید استفاده از این قابلیت می باشد.

دوربین چون همیشه در حالت اماده به کار قرار گرفته است می تواند در صورت نیاز پس از ورود یک شخص یا جسم ، شروع به ضبط نماید و اگر بعد از چند دقیقه ی حرکتی صورت نگیرد دوربین مجددا به حالت آماده به کار بر می گردد و ضبط را متوقف خواهد کرد. ما در هر زمانی که بخواهید می توانید به دوربین مراجعه نمایید و برای مشاهده تصویرهای ضبط شده ، اقدام کنید.

صرفه جویی در هزینه ها را نیز نباید فراموش کرد چون شما برای حفاظت از اموال تان مجبور هستید که افرادی را استخدام نمایید تا بتوانند تغییرهای را که در دوربین ها ایجاد می شود نظارت کنند ولی وقتی این قابلیت در دوربین مدار بسته وجود داشته باشد و شما آن را فعال کرده باشید دیگر نیازی به پرداخت دستمزد برای نیروی انسانی ندارد و به راحتی دوربین می تواند در شرایطی که تغییر احساس شود ، عملیات ضبط را آغاز کند و همچنین به وسیله آلارم هشدارهای لازم را به شما بدهد.

2)عملکرد حفاظتی بهتر:  در صورتی که شما کارکرد این دوربین ها با چنین قابلیت های را با دوربین های معمولی مقایسه کنید متوجه می شوید که دوربین های با این مشخصه ها ، می توانند امنیت زیادتری را برای شما ایجاد کنند که در هر محیطی قابل استفاده خواهند بود چه محل کار و چه در منزل ….

3)کارایی بیشتر : چون این دوربین ها می توانند صحنه های مهم را ضبط کنند پس نسبت به دوربین های معمولی کارکرد بالاتری داشته اند. همانطور که اشاره کرده ایم ، تنظیمات به این صورت می باشد که بعد از تشخیص شروع به ضبط خواهد کرد. پس فراموش نکنید آلارم تنها در صورتی فعال می شود که ضرورت داشته باشد اینکار موجب می شود که هارد فضای کمتری را اشغال نماید و تنها به ثبت صحنه های می پردازد که لازم می باشد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *