دوربین مدار بسته تحت شبکه یا IP Camera ارسال دیدگاه

دوربین مدار بسته تحت شبکه یا IP Camera: با توجه به اینکه بصورت روزانه شبکه های کامپیوتری در حال افزایش هستند، برای به وجود آمدن نسل جدیدی از دوربین مدار بسته تحت شبکه IP-Camera زمینه لازم به وجود آمده است .که در سال ۱۹۹۶ به واسطه کمپانی Axis اولین آنها به بازار بر پایه بهره گیری از سیستم عامل Linux ارائه شد ، تجهیزاتی که این دوربین مداربسته دارا بودند عبارت بودند :استفاده از پروتکل های اینترنت در جهت ارسال تصاویر خود در قالب داده ها بر روی بستر شبکه و از یک رابط اترنت (Fast Ethernet Interface).

دوربین مدار بسته تحت شبکه

فواید بهره گیری از دوربین مدار بسته تحت شبکه

از مهم ترین فواید بهره گیری از دوربین مدار بسته تحت شبکه یا همان IP Camera می توانیم به موارد زیر اشاره نماییم.

از لحاظ اقتصادی

نبود هزینه کابل کشی شبکه های بی سیم و کمتر شده آن در پروژه های بزرگ زوم دیجیتالی با کیفیت بالا

قابل انعطاف بودن تصاویر

وضوح تصاویر در دوربین‌ مدار بسته تحت شبکه بر اساس پیکسل مشخص می‌شود این برخلاف دوربین مداربسته آنالوگ که بر پایه TVL به معنی همان میزان خطوط افقی موجود در تصویر است. در نتیجه ی استفاده از دوربین‌ مداربسته 2 و 3 مگاپیکسلی به صورت دوربین مداربسته تصاویری با کیفیت بسیار از دوربین‌ مداربسته آنالوگ ارائه شد. حتی امروزه دوربین‌ مداربسته شبکه با وضوح 20 مگاپیکسل هم موجود است که کاملاً همه ی جزئیات ریز تصاویر را نشان می دهد.

امکان بهره مندی از زوم دیجیتال تصاویر با میزان پایین ترین افت

قابلیت تعیین وضوح های مختلف برای گرفتن تصاویر

دوربین مداربسته آنالوگ قدیمی چون نمی توانستند از (PAL/NTSC) بهره گیری داشته باشند پس اسکن هر فریم تصویر در نتیجه با تأخیر و دوبار انجام می گرفت که این باعث می شود از کیفیت تصویر کم شود ؛ در صورتی که اسکن دوربین مدار بسته تحت شبکه بصورت یکباره و تندو سریع بوده که در نتیجه تصاویر‌ بدون نویز و با کیفیت ارائه شود. استفاده کردن از روش Progressive Scanning(اسکن پیشرفته) به منظور تصویر برداری که در برابر با روش قدیمی Interlaced Scanning (اسکن متقاطع) از کیفیت تصویر بیشتری برخوردار می باشد.

امکان تعیین نمودن نرخ فریم بر ثانیه و نیز توانایی مشخص کردن وضوح بشکل جداگانه و مستقل برای هر کانال

به منظور انتقال دادن و ذخیره سازی تصاویر آنالوگ به دیجیتال احتیاج به برنامه ی جدا نیست چون تصاویر یکبار در این نوع تکنولوژی دیجیتال می گردد و همان لحظه ذخیره می گردند پس نتیجه می گیریم بعد از انتقال ظاهرا تصاویر به نقاط دورتر همواره با کیفیت می ماند.

امکان انتخاب فرمت زیپ نمودن تصاویر

توسعه گسترده ساختار قدیمی

استفاده از دوربین مداربسته بیشتر برای کاربران در یک مجموعه و سازمان آسان می باشد:

امکان فرستاده شدن برق به واسطه کابل شبکه (که‌ یک کابل ویژه برای هر دوربین استفاده می گردد ). از کابل شبکه برق دوربین مداربسته تامین می گردد.

امکان فرستاده شدن دستورات کنترلی PTZ به واسطه کابل شبکه

به شکل همزمان توانایی فرستادن و دریافت نمودن صدا همراه تصویر . چون به صورت Wireless و Wired تمامی داده ها و دیتا با استفاده از پروتکل IP را انتقال می دهد .
این امکان وجود دارد که از فیبر های نوری برای محیط هایی که دوربین مداربسته ها و داده های زیادی دارند بهره گرفت.

کنترل از راه دور

بصورت چند کاربره و به منظور دیدن تصاویر زنده از راه دور و نیز ضبط شده در هر زمانی می توان از این نوع دوربین مداربسته استفاده نمود محدودیتی هم از نظر مکانی دارا نمی باشد و این امکان وجود دارد که از هر شبکه ای و اینترنت به آن به صورت Remote دسترسی پیدا نمود.

امنیت فرستاده شدن تصاویر و داده ها

با استفاده نمودن از شناسه عبور مختلف و اینکه رمز های پیچیده و سختی را گذاشته اند و به همین شکل بستن IP های ناشناس از داده های دوربین ها حفاظت می گردد.

ثبت رویدادها به صورت اتوماتیک و هوشمند

اگر در همه ی مدت دوربین مداربسته فعال باشد ، حجم تصاویری که ضبط شده بسیار زیاد می گردد . به همین دلیل می توان هنگامی که نیازی به آن نداریم از ضبط تصاویر جلوگیری نمود و تصویر برداری را تنها زمانی که نیاز به آن باشد فعال نمود.

به صورت اتوماتیک این دوربین مداربسته حرکت را تشخیص می دهند . بنابراین با امکان تنظیم موقعیت و حساس بودن حرکت در تصویر ؛ توانایی کنترل هشدارها (آلارم) وجود دارد . شما را در این کار ورودی های I/O یاری میکنند تا سنسورهای مختلفی مثل دود و گاز را به آن متصل نمایید.

مشکل های دوربین مدار بسته تحت شبکه:

کاربرد در شبکه

– یکی از مشکلاتی که مسئولان شبکه را خیلی نگران می کند تاثیری که دوربین مدار بسته تحت شبکه بر روی شبکه و کم نمودن سرعت آن دارند . زیرا مدام باید در شبکه اطلاعات و داده ها جا به جا گردند. می توان برای برطرف نمودن این مشکل از شبکه‌های گیگا بایتی و فیبر نوری استفاده نمود و باید ظرفیت شبکه را اگر مشکلی پیش آمد زیاد نمود.

محدودیت مسافت و طول کابل

– به منظور افزایش محدودیت مسافت این امکان وجود دارد که از Repeater استفاده نمود چون داده‌ها بر روی کابل Cat5 و دارای محدودیت مسافت تا ۱۰۰ متر می باشند.

شرکت داده پردازان پارسوا

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *