دوربین مدار بسته AHD چیست؟ ارسال دیدگاه

دوربین مدار بسته AHD چیست؟ لغت دوربین مداربسته AHD یا AHD CCTV به لغت انگلیسی Analog High Definition CCTV به معنی دوربین مداربسته آنالوگ وضوح بالا اشاره می نماید . همانگونه که میدانید در دوربین های آنالوگ سنتی (دوربین آنالوگ تیوی لاینی) یکی از بزرگترین نقاط ضعفهای این دوربین های وضوح تصویر بود و به منظور جبران این نقطه ضعف تکنولوژی های تازه ای در سیستم های مداربسته آنالوگ ایجاد شدند که یکی از آنها تکنولوژی AHD می باشد.

پایه کار تکنولوژی دوربین مدار بسته AHD چیست؟

بر اساس انتقال دادن تصاویر دوربین مداربسته بر پایه سیستم های تلویزیونی دیجیتال (DTV) اساس کار تکنولوژی دوربین مدار بسته AHD می باشد. همچنان به صورت آنالوگ در این تکنولوژی اطلاعات انتقال پیدا می نمایند امکان انتقال اطلاعات با حجم بیشتر و در نتیجه گرفتن تصاویر با وضوح بالاتر را با نوع کد گذاری آنها ایجاد می نماید . توسط چیپ AHD TX کد گذاری دوربین مدار بسته انجام می گردد . این نوع چیپ اطلاعات دیجیتال را به وسیله دوربین دریافت نموده و آنها را به صورت AHD کد گذاری می نماید  . در سمت DVR هم چنین چیپ AHD RX اطلاعات کد گذاری شده را دریافت نموده و دوباره آنها را به صورت دیجیتال به منظور ضبط در خواهد آورد.

دوربین مدار بسته AHD

وضوح تصویر در دوربین مدار بسته AHD

نسل ابتدایی  دوربین های AHD فقط با وضوح 1 مگا پیکسل (720 P( تولید شده اند در صورتی که دومین نسل این تکنولوژی امکان تولید دوربین های AHD با وضوح 2مگا پیکسل (1080P) را ایجاد نموده است. نسل اول و دوم متاسفانه این دوربین های با هم از نظر کد گذاری هم خوانی  خوبی ندارند و امکان استفاده همزمان از آنها موجود نمی باشد  . هم اکنون  امکان تولید دوربین های AHD با وضوح بالاتر از 2 مگا پیکسلی با توجه به تکنولوژی موجود،  وجود ندارد و این مسئله نیز بعید به نظر می رسد.

کابل مورد استفاده و محدودیت طول کابل کشی برای دوربین مدار بسته AHD

محدودیت و حساسیت پایین در رابطه با طول و کیفیت کابل مصرفی یکی از عمده ترین نقاط قوت دوربین های AHD بشمار می آید . با استفاده نمودن از کابل های RG59 عادی امکان انتقال سیگنال دوربین AHD تا 500 متری به راحتی امکان پذیر می باشد . کابل  RG60 هم می تواند این مسافت را به 1000 متر نیز برساند . همچنین حساسیت بسیار کمی نسبت به کیفیت کابل مصرفی تکنولوژی AHD دارا می باشد.

آیا امکان نصب دوربین مدار بسته های تیوی لاینی به DVR های دوربین مدار بسته AHD وجود دارد؟

بله ، دوربین های تیوی لاینی بیشتر DVRهای AHD را پشتیبانی می نمایند . این دستگاه ها در اکثر موارد حتی دوربین های تحت شبکه را نیز در میزان و وضوح محدود پشتیبانی می نمایند . توجه داشته باشید که DVRهای AHD به هیچ عنوان امکان پشتیبانی از دوربین های HDSDI، HDTVI  و  HDCVI  را نداشته اند.

میزان قیمت و هزینه دوربین مدار بسته AHD

در مقایسه با دوربین های شبکه دوربین مدار بسته AHD بسیار به صرفه می باشند . این تجهیزات بیشتر از لحاظ قیمت به  دستگاه های آنالوگ نزدیک هستند تا دوربین های شبکه . این موضوع روز به روز استفاده از دوربین های آنالوگ سنتی را کمتر نموده است.

شرکت داده پردازان پارسوا

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *