سنسور PIR یا تشخیص حرکت دوربین مدار بسته ارسال دیدگاه

سنسور PIR  یا تشخیص حرکت

سنسور pir یا تشخیص حرکت دوربین مدار بسته : امروزه دوربین های مداربسته در محیط های مختلفی مورد استفاده قرار می گیرند و البته باید با توجه به موقعیتی که داریم انتخاب های درستی در رابطه با دوربین های مداربسته انجام بدهیم. این دوربین ها کاربردهای مهمی در زمینه های حفاظتی و امنیتی داشته اند تا جایی که در بسیاری از موارد به کمک ما در شناسایی مجرمان آمده اند.

 

سنسور تشخیص حرکت PIR چیست و چگونه کار می کند؟

در دوربین های مداربسته ، تکنولوژی های متفاوتی بکار گرفته می شود که هر کدام از آنها می توانند در قسمت های مختلفی کاربرد داشته باشند. یکی از این تکنولوژی ها PIR می باشد که کاربردهای مهمی دارد و همچنین از نظر هزینه ، واقعا به صرفه می باشد. البته تکنولوژی های دیگری در زمینه پردازش تصویر وجود دارد مثل تشخیص حرکت ، تشخیص نفوذ و عبور از خط .

اگر قصد دارید که در محیطی از ورود افراد غیرمجاز به محیط جلوگیری نمایید از دوربین های استفاده کنید که به این سنسورها مجهز می باشند. سنسور PIR را با نام آشکار ساز نیز می شناسند. روند کار این سنسورها به واسطه تغییر الگوهای گرمای اشعه مادون قرمز در محیط می باشند.

لازم است بدانید سنسورهای مادون قرمز دوربین مدار بسته فقط به دمای بدن انسان ها و حیوان ها حساس می باشند.

 

سنسورهای PIR چگونه عمل می کنند؟

سنسور PIR مخفف عبارت Passive Infrared Sensor می باشد که این سنسور الکترونیکی می تواند نور مادون قرمزی را که از یک جسم یا یک شخص منتشر می گردد را اندازه گیری نماید. البته در عبارت فوق شما کلمه Passive به معنی غیر فعال را می بینید و دلیل وجود این کلمه نیز انتشار ندادن هیچ اشعه ی از این سنسور می باشد و فقط می تواند به واسطه جذب اشعه کار خود را انجام بدهد. می توان گفت سنسورها PIR در سیستم های ضد سرقت داخلی بسیار استفاده می شود.

زمانی که یک شخص یا سارق به اتاقی وارد می شود ، تغییر دما به وسیله سنسورهای پیر تشخیص داده می شود هشداری های لازم به صدا در می آیند که می تواند به صورت زنگ آلارم یا ضبط تصاویر باشد.

وقتی یک جسم دارای دمای صفر نباشد ، اندکی از اشعه مادون قرمز را از خود ساتع می نماید که به واسطه چشن قابل رویت نیست و تنها به شکل انرژی گرمایی احساس می شود.

این اشعه می تواند در دوربین های که به این سنسور مجهز هستند اندازه گیری شوند.

زمانی که فردی به یک محدوده خاص وارد می شود این سنسورها در میدان دید خود سریعا تغییرات تابشی را احساس می کنند و بعد به مقایسه حالت اولیه با حالت جدید در تغییرات انرژی مادون قرمز می پردازند و در نهایت محاسبه های لازم را انجام می دهد و به ضبط عملیات شروع می کند و یا اینکه آلارم های را فعال می نمایند.

این دو عامل می توانند سبب این تغییر وضعیت شوند که در ادامه به آنها اشاره شده است :

1)بدن فرد انرژی مادون قرمز را از خود انتشار می دهد که در نهایت سبب بالا رفتن میزان این اشعه در اتاق می گردد.

2)اگر از تغییرهای که بر اثر اشعه مادون قرمز ایجاد می شوند صرف نظر کنیم ، با توجه به ورود فرد الگوی تغییرات مادون قرمز در وضعیت قبلی وجود دارد می تواند با اثر ورود شخص تغییر کند.

 

سنسور PIR یا تشخیص حرکت و اجزای تشکیل دهنده ی آن

1)سنسوری که بتواند نور مادون قرمز را بگیرد و تبدیل آن را به میکرو ولت انجام بدهد.

2)یک لنز  این وظیفه را داشته که تشخیص بدهد نور مادون قرمز که از قسمت های مجزایی که فاصله مشخصی را داشته و از بین آنها نوری دریافت نمی گردد گرفته می شود .

3)مدار الکترونیکی که می تواند در یک مدت زمان مشخص ، تغییرهای ولتاژ که از انرژی مادون قرمز به علت حرکت جسم ناشی می شود را اندازه گیری کند و با توجه به آن واکنش های را نشان دهد.

 

در صورتی که می خواهید از دوربین های مجهز به این نوع سنسورها استفاده نمایید باید نکاتی را مد نظر داشته باشید. اول از هر چیزی به دور از سیستم های تهویه هوا باشد چون سبب می شوند دمای محیط تغییر پیدا کند و در نهایت اختلالی در این سیستم ها به وجود می آورند و همچنین هشدارهای کاذب را تولید می کنند.

همچنین در محیطی از این دوربین ها استفاده کنید که دید بازی داشته باشند و همچنین مانعی برای این دوربین ها وجود نداشته باشد البته سقف ها و دیوارهای بزرگ گزینه های خوبی برای نصب این نوع دوربین ها می باشند.

 

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *