سوئیچ ماتریسی ارسال دیدگاه

سوئیچ ماتریسی : به دلیل کاربرد سوئیچ ماتریسی در دوربین های مدار بسته در مجموعه های حفاظتی بزرگ بر آن شده ایم که توضیحاتی اجمالی در مورد سوئیچ ماتریسی در دوربین های مدار بسته برای شما عزیزان در این مقاله بگنجانیم.

سوئیچ ماتریسی در دوربین مدار بسته

 

 

سوئیچ ماتریسی چیست؟

یک تجهیزی الکترونیکی می باشد و اتصال بین سیگنال دریافتی از یک یا چند منبع ورودی نظیر ویدئو، صدا یا سیگنال های کنترلی را به یک یا چند خروجی برقرار می نماید سوئیچ ماتریسی می گویند. کاربرد سوئیچ های ماتریسی در مجموعه های حفاظتی بزرگ است که در آنها بسیاری از دوربین های مدار بسته نصب می گردد و در مرکزهای کنترل شان از یک یا چند میز کنترل مورد استفاده قرار می گیرند. در بعضی از سوئیچ های ماتریسی قابلیت پشتیبانی از چند صد دوربین مدار بسته را دارند و آنها می توانند اتصال بین سیگنال های ویدئویی را به چند صد نمایشگر و واحد ذخیره سازی برقرار نمایند . تولید این سوئیچ ها به شکل کارتی انجام می شود و محل نصب آنها در رک است و طراح می تواند سرعت ظرفیت سیستم با استفاده از آنها افزایش دهد. محدود شدن افزایش ظرفیت تمام مجموعه سوئیچ به مضارب ۱۶،۸ و ۳۲ ایراد اصلی سوئیچ های کارتی است و اگر یک یا تعدادی معدودی دوربین مدار بسته قرار باشد به سیستم حفاظتی اضافه گردند، به منظور افزایش ظرفیت تنها ظرفیت های ذکرشده در دسترس خواهند بود.

سوئیچ ماتریسی

سیستم سوئیچ ماتریسی از بخش های زیر تقسیم می گردند:

دسته فرمان رومیزی یا صفحه کلید
کابینت مربوط به سوئیچ های کارتی
تجهیزات کنترل از راه دور که نزدیکی دوربین مداربسته نصب شده است برای موارد مثل: راه اندازی دوربین مدار بسته ، شبکه لنز و تجیهزات چرخشی افقی و عمودی دوربین مدار بسته مورد استفاده قرار می گیرد.

منبع تغذیه

ویژگی سوئیچ ماتریسی چیست؟

قابلیت های متفاوت و متنوعی سوئیچ ماتریسی دارند که برخی از آنها به واسطه کاربر قابل تنظیم می باشند. در ادامه به برخی از این قابلیت ها اشاره می شود :
• درج متن روی صفحه نمایشگر : با استفاده کردن از یک حاشیه نویس و متصل کردن آن به نمایشگرها می توان توضیحات مرتبط با هر دوربین مدار بسته مثل محل یا شماره آن روی صفحه نمایشگر درج نمود .
• تنظیم نمایش ترتیبی صحنه ها به صورت دستی یا خودکار: این امکان وجود دارد کاربر قادر به تنظیم مدت زمان و نحوه نمایش ویدئوی دوربین های مدار بسته باشد.
• سوئیچ پیام هشدار: اعلان های هشدار یک یا چند ورودی متصل به سوئیچ را به ویدئوی خروجی با با استفاده از واسط گرافیکی یا رایانه می توان اضافه کرد.
• تعیین میزان سطح دسترسی برای کنترل دوربین های مدار بسته : برای کاربر میزان سطح دسترسی به صفحه کلیدها با توجه کردن به محدوده اختیارات تعیین شده قابل تنظیم می باشد.
• شناسه دوربین های مدار بسته: می توان به دوربین ها شناسه اختصاص دهیم برای اینکه کنترل بهتر دوربین های مدار بسته نصب شده در یک منطقه صورت بگیرد .
• شناسه نمایشگرها : برای آگاهی پیدا کردن از مکان نصب نمایشگر، میز فرمان، اتاق کنترل و مراکز کنترل که به آن مربوط است، در سیستم های حفاظتی یک شناسه به نمایشگر اختصاص داده می شود.
• سوئیچ salvo: در این روش اتصال سوئیچ تنها با یک دستور(فرمان) ویدئوی انبوهی از دوربین ها را مطابق یک جدول ارتباط دهی طراحی شده به نمایشگرها برقرار می شوند.
• ناحیه بندی: برای مشخص کردن سطح دسترسی نگهبانان به دوربین های مدار بسته ویژه، جداول نمایش ترتیبی، مالتی پلکسر و سوئیچ های SALVO خاص می توان شناسه و گذر واژه برای کاربران تعریف نمود .
• پیش تنظیمات گروهی: برای دوربین مدار بسته تنظیم وضعیت های متفاوت از پیش تعریف شده.

سوئیچ ماتریسی

سوئیچ ماتریسی مجازی

در واقع با استفاده از یک صفحه کلید که استاندارد است همه قابلیت های سوئیچ ماتریسی آنالوگ را می تواند سوئیچ ماتریسی مجازی ایجاد نماید. از طرفی دیگری این تجهیزات از مزایای فناوری ویدئوی دیجیتال و ارتباطات شبکه های رایانه ای مانند شبکه، ون، وای – فای و اینترنت بهره میگیرند و در آن سه فناوری مهم سیستم های ویدئوی حفاظتی وجود دارد یعنی ۱) دستگاه DVR 2) مالتی پلکسر ۳) سوئیچ های ماتریسی که با یکدیگر یکی شدند . پس از نسل اول سیستم های ویدئوی حفاظتی مبتنی بر سوئیچ ماتریسی و مالتی پلکسر تحول سیستم های سوئیچ ماتریسی هم شروع شد و بعد از آن در نسل دوم با اختراع و به کارگرفتن دی وی آرهای که متصل به شبکه های رایانه ای و اینترنت هستند این روند ادامه پیدا کرد و بعد از آن در نسل سوم با اختراع شدن سوئیچ های ماتریسی اتصال به اترنت، و شبکه های سوئیچ شبکه یا مبتنی بر پروتکل TCP/IP این مسیر به سمت ایجاد سیستم های مبتنی بر شبکه های سوئیج پیش رفت تا اینکه در نسل چهارم هم سیستم های حقیقی وابسته بر شبکه وارد بازار شدند. باید توجه کنیم که این سیستم ها به وی ام اس مجهز می باشند و همه ی دوربینهای تحت شبکه که در آن وجود دارد در آنها با متصل بودن به اترنت، شبکه های سوئیچ شبکه یا مبتنی بر پروتکل TCP/IP به راحتی از هر مکانی قابل کنترل می باشند .
یک سوئیچ ماتریسی در ریشه سیستم های قدیمی ماتریس ویدئویی آنالوگ وجود داشت که اجازه نمایش دادن ویدئوی خود را روی هر کدام از نمایشگرها به دوربین های مدار بسته ورودی می داد . معمولا اتصال سوئیچ ها به یک حاشیه نویس برقرار بود ، که از آن برای برخی امور استفاده می شود مانند نوشتن زمان، تاریخ، شناسه دوربین مدار بسته و دیگر اطلاعات روی ویدئوی در حال نمایش . سوئیچ ماتریسی ذکر شده تشکیل یک سیستم مدیریت جامع حفاظتی با یک واسط گرافیکی و صفحه کلید و دیگر لوازم کنترلی، را می داد. مشکل این سیستم ها تأثیرگذاری میدان های مغناطیسی روی سیگنال های ویدئوی محدودیت انتقال آنها به واسطه کابل های کواکسیالی بدون اینکه از فیبر نوری یا کابل های زوج تأیید شده حداکثر تا ۳۰۰متر استفاده شود . میتوانیم بگوییم که مزیت های به سیستم آنالوگ نسبت به سیستم ویدئوی حفاظتی مبتنی بر شبکه های رایانه ای کمتر می باشد و تنها از کابل های CAT5 یا CAT6 یا تجهیزات بی سیم برای اجرای کابل کشی استفاده گردد . از بستر انتقال مانند این سیستم ها علاوه بر ویدئو برای انتقال فرامین کنترلی و پیام ها / پاسخ های هشدارهای ورودی به مسیرهای طولانی استفاده می گردد. در این سیستم ها مسیرگذاری سیگنال های ویدئویی همانند با کارکرد سوئیچ ماتریسی در سیستم های آنالوگ می باشد. البته این تفاوت وجود دارد که این نوع مسیردهی، در شبکه رایانه ای و به شکل دیجیتال اتفاق می افتد . شبکه رایانه ای ،در حوزه دیجیتال به جای سوئیچ ماتریسی مرکزی و کابل های کواکسیال در سیستم های ماتریسی جایگزین شده است و تنها از صفحه کلیدها ، کنترل کننده ها و حاشیه نویس ها مثل سابق در سیستم جدید استفاده می گردد.

تعاریف سوئیچ های معمولی،دستی،برنامه پذیر و پل زن

سوئیچ ماتریسی

سوئیچ های عادی
در سیستم های ویدئویی کوچک یا بزرگ سوئیچ ها نقش اساسی دارد. با استفاده از این از سوئیچ آسانی کاربری سیستم و دسترسی راحت به اطلاعات به بیشترین میزان خود می رسد . نمایش ویدئوی دوربینهای مدار بسته با یک روند منطقی روی نمایشگر مورد نظر به عنوان وظیفه سوئیچ ویدئو، سوئیچ ماتریسی مجازی و سوئیچ ماتریسی است. توسط دستگاه دی وی آر DVR ویدئوی این دوربین های مدار بسته ضبط می گردد و یا به واسطه خط های انتقال به مرکزهای کنترل دیگر انتقال داده می شود . ضرورتی برای استفاده از سوئیچ در مجموعه های حفاظتی که کوچک هستند وجود ندارد چون در آنها دوربین های مدار بسته کمی نصب شده است و تنها در مرکز کنترل یک یا دو نمایشگر موجود است و با همان تعداد نمایشگر این امکان وجود دارد که تمامی صحنه ها را مشاهده نمود . اما به علت محدودیت محیط اتاق کنترل و عدم توانایی نگهبانان برای کنترل همه ی صحنه ها در سیستم های حفاظتی متوسط یا بزرگ (۱۶،۳۲ دوربین یا بیشتر) نمی توان برای هر دوربین مدار بسته یک نمایشگر جدا در نظر بگیریم . در این شرایط برای اینکه بتوان همزمان صحنه ها روی یک نمایشگر نمایش داد، باید از جداکننده تصویر ، چهاربخش کننده یا مالتی پلکسر استفاده گردد. برقرار کردن ارتباط میان دوربین های مدار بسته و نمایشگرها ، واحد ضبط ویدئو، چاپگر یا خط های انتقال اطلاعات مهم ترین وظیفه سوئیچ های ماتریسی می باشد. برخلاف پیچیده بودن سیستم های ویدئوی حفاظتی متوسط و بزرگ سوئیچ های ماتریسی آنالوگ برای خود توانسته اند جایی در اینگونه سیستم های صنعتی باز نمایند .

سوئیچ ماتریسی

انتخاب سوئیچ معمولی
در انتخاب سوئیچ های معمولی برای سیستم های کوچک بهتر است اطلاعات زیر دقت نماییم.
سوئیچ دستی: سوئیچ دستی، ساده ترین نوع سوئیچ می باشند و می توانند با توجه به نوع دوربین مدار بسته ۱۶،۸،۴ یا ۳۲ دوربین مداربسته را به یک نمایشگر متصل نمایند.
سوئیچ ترتیبی: زمانی که تماشای پیوسته ویدئوی همه ی دوربین های مدار بسته برای نگهبانان مهم و ضروری باشد از سوئیچ های ترتیبی استفاده می گردد. علارغم اینکه سوئیچ های دستی با تنظیم کردن سوئیچ ترتیبی، ویدئوی دوربین های مدار بسته به مدت زمان خاصی (بین ۱ تا ۶۰ ثانیه) سریع و بدون اختلال در نمایش صحنه ها روی صحنه نمایشگر نمایش داده می شوند.
سوئیچ برنامه پذیر: در این سوئیچ ها برخی امکانات مانند ۱) تنظیم مدت زمان، ۲) ترتیب نمایش، ۳) چگونگی نمایش صحنه ها یا چند صحنه ای یا یک صحنه تمام صفحه موجود می باشد.
سوئیچ ترتیبی پل زن: در دو خروجی جدا برای دو نمایشگر این سوئیچ ها کاربرد دارند. برای نمایش مستمر یک صحنه به کار می رود و دیگری از خروجی ها برای نمایش دادن ترتیبی و برنامه ریزی شده صحنه ها استفاده می شود. نگهبان می تواند علی رغم سوئیچ های برنامه پذیر با استفاده از این سوئیچ بدون از دست دادن مشاهده ویدئوی همه دوربین های مداربسته، روی نمایشگر جدید صحنه انتخابی را مشاهده نماید.

شرکت داده پردازان پارسوا

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *