فرار از دوربین های مدار بسته ارسال دیدگاه

فرار از دوربین های مدار بسته: در این بخش از مقاله به روش های معمول فرار از دوربین های مداربسته و راه های مبارزه با قانون شکنی می پردازیم.

فرار از دوربین های مدار بسته و محدودیت های قانونی و فنی

همواره سعی برای یافتن راهی به منظور چیره شدن بر مشکلات به وجود آمده برای انسان در استفاده از تکنولوژی های نوظهوری که هدف از طراحی و تولید آنها برآورده کردن نیاز های بشری بوده، صورت گرفته شده است.
تجهیزات نظارت تصویری و دوربین های مداربسته یکی از این تکنولوژی هایی می باشد که مورد استقبال فراوانی در سال های اخیر قرار گرفته است، نظارت نهادهای دولتی بر تخلفات مثل، نصب سیستم های کنترل ترافیک از سوی راهنمایی و رانندگی و نظارت صاحبان مشاغل بر کسب و کار خود، از جمله کاربردهای این سیستم ها می باشد که جهت ارتقای سطح امنیت، به کار برده می شوند.

آگاهی افراد سودجو و حتی مجرمین از این تجهیزات و شناخت نقاط ضعف سیستم ها، باعث شده تا آنها از ثبت تصاویر در این سیستم ها با بهره گیری از ابزار و تکنیک های مختلفی، فرار از دوربین های مدار بسته نمایند.
به منظور افزایش سطح آگاهی تمامی استفاده کنندگان این سیستم ها و اقدام در جهت رفع نواقص، در این مقاله قصد داریم به بررسی بخشی از این دست ابزار و تکنیک های  فرار از دوربین های مدار بسته بپردازیم.

روش های معمول مجرمین برای فرار از دوربین های مداربسته :

1- از جمله ساده ترین روش ها برای فرار از ضبط تصاویر در دوربین های مداربسته، قطع برق کل مجموعه قبل از ورود به فضای تحت پوشش دوربین ها توسط افراد خاطی که قصد ورود غیر قانونی به محل را دارند، فرار از دوربین های مدار بسته می باشد.
80 % پروژه های اجرا شده بر اساس آمار کسب شده از سیستم های نصب شده توسط سه شرکت فعال در این زمینه، فاقد سیستم برق اضطراری بوده و سیستم مداربسته موجود کارایی خود را به محض قطع برق از دست می دهد.

2- عملیات ضبط تصاویر را به سادگی می توان با قطع کردن کابل هایی که از بخش انتهایی به دوربین نصب شده اند، مختل نمود و فرار از دوربین های مدار بسته نماییم.
به دلیل قیمت نسبتا بالا، برای محافظت کابل های دوربین از لوله های فلزی در بیش از 50 درصد پروژه هایی که عهده دار نصب آن شرکت های خصوصی می باشد، استفاده نمی شود.

3- استفاده از نور مادون قرمز، یکی دیگر از بهترین ابزار ها برای فرار از دوربین های مدار بسته می باشد.
از تاثیر نور مادون قرمز برای دید دوربین در شب و تصویر برداری در تاریکی مطلق، اکثر افرادی که یکبار با سیستم های مداربسته سر و کار داشته اند، آگاه هستند، بدین ترتیب می توان مانع از ثبت تصاویر توسط دوربین ها با به کار گیری همین نور شد، یعنی تصویر نمایشی دوربین با تابش مستقیم نور مادون قرمز به آن، عملا سفید می شود.

فرار از دوربین های مدار بسته
4- به طور معمول از اجسامی برای پوشانیدن لنز دوربین به دلیل وقت گیر بودن عمل قطع کابل ها، استفاده می شود که می توان به استفاده از گلوله های رنگی، اسپری های رنگ و… برای این کار اشاره کرد.

فرار از دوربین های مدار بسته
5- داشتن دانش مختصری از کارکرد لنز ها، یکی دیگر از ساده ترین راه ها برای فرار از دوربین های مدار بسته می باشد.
در اکثر مواقع زاویه دید دوربین ها بر خلاف تصور عمومی، کمتر از 80 درجه می باشد و اغلب به منظور نظارت با توجه به این محدودیت نسبی در مکانی دورتر از محل مورد نظر نصب می گردد که امکان تصویر برداری با توجه به این موارد از قسمت هایی زیرین خود را در 99 % مواقع ندارند.
بر این اساس باید به زاویه لنز درونی در دوربین های سقفی و زاویه نصب دوربین نسبت به دیوار در دوربین های دیواری و همچنین ارتفاع نصب دوربین ها که منجربه افزایش زاویه دید و فضای تحت دید دوربین ها می گردد، به عنوان ملاک های دیگری برای تشخیص محل دقیق تصویربرداری دوربین ها، توجه شود.

فرار از دوربین های مدار بسته

6- اغلب مجرمین بعد وقوع جرم نسبت به سرقت سرور و دستگاه ضبط تصاویر اقدام به فرار از دوربین های مدار بسته میکنند.
هر شخصی می تواند با دنبال کردن مسیر کابل ها از انتهای دوربین ها در سیستمی که به صورت امنیتی نصب نشده، به محل نصب دستگاه ضبط برسد و به سادگی سرور را برباید.

روش های معمول برای فرار از دوربین های مدار بسته برای کارمندان و کارگران شرکت ها و کارخانجات :

1- به منوی دستگاه صرفا با اطلاع از آدرس شبکه دستگاه و استفاده از چند پسورد احتمالی که اغلب بدون تغییر و همان پسورد ابتدایی دستگاه می باشد، با توجه به قابلیت اشتراک گذاری تصاویر دوربین های مداربسته درشبکه های موجود در شرکت به منظور کنترل مدیریت بر قسمت های مختلف در هر جای شرکت و یا در هر مکانی که مدیریت دسترسی به ای تنرنت داشته باشد، می توان دسترسی پیدا کرده و به راحتی با اعمال تغییرات و حذف تصاویر مورد نظر از دید دوربین ها مخفی ماند.

2- به راحتی می توان در محل هایی که به عنوان نقطه کور سیستم مداربسته می باشند، با مشخص کردن محل های تحت پوشش دوربین ها، مستقر شد. امکان کنترل و پوشش تمامی مناطق با تعداد دوربین محدود با توجه به ارتفاع سقف و زاویه دید کم دوربین ها (اغلب مواقع کمتر از 80 درجه )، میسر نیست و همواره راهی برای فرار وجود دارد.

3- در مواردی که تعداد دوربین ها نسبتا بالاست، یکی از آسان ترین راه حل ها، قطع برق و تغییر زاویه دید دوربین ها می باشد، چراکه شناسایی اندک تغییر ایجاد شده در زاویه دید یک دوربین از بین ده ها و یا صدها دوربین به این سادگی ها نیست.

4- استفاده از ابزار فرکانس یاب در اماکنی که دوربین ها به صورت بی سیم و مخفی نصب شده اند، راه حلی ساده برای یافتن دوربین های وایرلس می باشد، از لنزیاب نیز در صورت عدم استفاده از دوربین وایرلس، می توان برای یافتن دوربین های مخفی استفاده کرد.

روش های فرار از دید دوربین های نظارت عمومی و کنترل ترافیک:

1- استفاده از اسپری بر روی پلاک خودرو، یکی از روش های مطرح برای فرار از دید دوربین های سرعت سنج ثابت می باشد که تصویری از پلاک خودرو با توجه به انعکاس نور فلاش دوربین ها با این کار، ثبت نمی شود. نوع این اسپری های متفاوت است و اسپری مو و موارد مشابه آن از ساده ترین نمونه های آن می باشند.

2- باز کردن درب صندوق عقب ماشین یا پوشاندن بخشی از پلاک، راهکار مناسبی برای فرار از دوربین های کنترل طرح ترافیک می باشد، چراکه شناسایی ارقام با توجه به مماس شدن زاویه دید دوربین ها نسبت به پلاک، غیر ممکن بوده و با این کار، پلاک توسط نرم افزار استخراج خودکار پلاک، ثبت نخواهد شد.

3- به سادگی می توان با کاهش سرعت قبل از عبور از دوربین و افزایش مجدد سرعت بعد از دوربین، از دوربین های سرعت سنج ثابت نصب شده در اتوبان ها و جاده گذشت، حتی در اتوبان های شلوغ، لاین کندرو تحت پوشش نمی باشد.

4- ثبت پلاک و محاسبه سرعت اجسام با توجه به ساختار متفاوت دوربین های سرعت سنج پلیس که توسط گشت راهداری و پلیس جاده و اتوبان به صورت سیار مورد استفاده قرار می گیرد، به صورت راداری (امواج رادیویی) و لیزری (نوری) صورت می پذیرد.

با استفاده از تجهیزات ایجاد پارازیت در خودرو می توان کارکرد صحیح سرعت سنج رادیویی را مختل نمود و همچنین با استفاده از انعکاس دهنده های نور با چند بار روشن و خاموش کردن چراغ اتومبیل و نیز نصب سنسور های تشخیص لیزر سرعت سنج، تا 500 متر قبل، از وجود سرعت سنج های لیزری می توان آگاه شد.

راه های مبارزه با قانون شکنی:

تمامی موارد گفته شده در طی سال ها توسط افراد شناسایی و به عنوان راهی برای فرار از دید دوربین های مداربسته مورد سوء استفاده قرار گرفته و به شکلی پیشرفت هرچه بیشتر این قبیل تجهیزات را منجر شده است.
به سرعت در جهت رفع این مشکلات، کلیه تولید کنندگان و فروشندگان وارد عمل شده و در زیر به بخشی از این راه حل های کشف شده می پردازیم.

1- مجهز شدن به دستگاه های برق اضطراری یا UPS، در کلیه تجهیزات نظارتی و حفاظتی به منظور افزایش سطح امنیت که باعث می شود به هنگام قطع برق حداقل تا 1 ساعت دستگاه به کار خود ادامه دهد.

2- بدون پوشش امنیتی مناسب مثل، لوله های فلزی، نباید هیچ یک از کابل ها در یک سیستم کابل کشی استاندارد رها شده باقی بمانند.

3- محل نصب دوربین ها ترجیحا به شکلی در نظر گرفته شود که تحت نظارت دوربین دیگری باشد.

4- ارتفاع نصب دوربین ها به گونه ای باشد که افراد به سادگی به آن دسترسی نداشته باشند.

5- با قابلیتی جدیدی که در سیستم های امروزی ایجاد شده، به کاربر در صورت قطع شدن برق دوربین، اطلاع رسانی می شود.

6- در صورت پوشاندن لنز و یا ایجاد تغییر در زاویه قبلی دوربین، با قابلیت شناخت پیکسل های تصویر در تجهیزات پیشرفته نظارتی، به کاربر اطلاع رسانی می شود.

7- با استفاده از کاورهای متفاوت زاویه دید دوربین ها را از دید پرسنل و افراد می توان مخفی کرد، به عنوان مثال، امکان شناسایی محل تحت پوشش با استفاده از کاور دودی، برای افراد امری غیر ممکن می باشد.

8- از دوربین های ماکت می توان به منظور کاهش هزینه های مربوط به نصب تعداد بالای دوربین در اماکن، در کنار سیستم اصلی استفاده کرد.

9- امکان دسترسی به دستگاه و سرور نباید ساده باشد و دقت کافی در محل نصب آنها صورت بپذیرد و استفاده از رک های محافظ تجهیزات در مرحله آخر امنیت امری ضروری می باشد.

10- فرد مسئول نسبت به تعویض رمز اصلی دستگاه پس از راه اندازی تجهیزات توسط شرکت های فروشنده سیستم های مداربسته، اقدام نماید.

11- در محلی به غیر از دستگاه اصلی، به صورت آرشیو تصاویر رخدادهای مهم ذخیره سازی و نگهداری شود.

12- پرسنل حراستی و نگهبان به کلیه تصاویر مربوط به مجموعه، دسترسی نداشته باشند.

13- از تجهیزات بی سیم آنالوگ با توجه به تاثیرات امواج بر روی تصاویر دوربین های وایرلس و امکان سرقت تصاویر وایرلس توسط افراد قرار گرفته در شعاع تحت پوشش، به هیچ عنوان استفاده نشود.

14- بدون آگاه سازی افراد و به صورت مخفیانه، نصب دوربین در اماکن عمومی امری غیر قانونی و غیر اخلاقی است و افرادی که دست به این کار می زنند تحت پیگرد قانونی قرار خواهند گرفت.

15- صرفا برای دوربین هایی که در تاریکی و با استفاده از فلاش عکسبرداری می کنند استفاده از اسپری ها برای پوشانیدن پلاک خودرو قابل استفاده است و برای سایر دوربین ها که در زمان روشنایی به راحتی امکان ثبت تصاویر از پلاک خودرو را دارند و در حال ضبط فیلم به جای عکسبرداری می باشند و با داشتن حتی یک فریم از فیلم می توانند پلاک خودرو را تشخیص دهند، عملی نیست.

امکان ثبت پلاک خودرو با اعمال تغییرات ساده در زاویه انعکاس فلاش در شب، در دوربین های ثبت سرعت نسل قدیمی تر، فراهم شده است.

16- بالا بردن صندوق خودرو و پوشاندن پلاک راه حلی غیر قانونی بوده و به سادگی قابل شناسایی توسط پلیس می باشد.
16.1- نصب دوربین در جهت مخالف، به منظور ضبط پلاک نصب شده در جلوی خودرو
16.2- با ثبت دستی توسط پرسنل کنترل ترافیک با توجه به عدم امکان شناسایی و ثبت پلاک های با زاویه توسط نرم افزار، باعث کاهش وقوع چنین اقداماتی می شود.
16.3- استقرار پلیس در محل نصب دوربین ها به صورت موردی

17- به صورت آزمایشی دوربین های سرعت سنج ثابت در اتوبان ها تحت کنترل هوشمند سرعت قرار گرفته اند و بر اساس آن سرعت دقیق از روی زمان طی شده بین دو دوربین مورد محاسبه قرار گرفته و سرعت لحظه ای عبور از کنار دوربین ملاک نمی باشد.

18- اخیرا برای نظارت بر هر لاین در اغلب اتوبان های پر تردد، دوربین ها به صورت مستقل نصب می شوند.

فرار از دوربین های مدار بسته
19- به سادگی کار غیر قانونی استفاده از تجهیزات تخصصی به منظور شناسایی و از کار انداختن امواج و لیزر سرعت سنج، قابل شناسایی توسط پلیس بوده و جرایم مربوط به استفاده از این قبیل ابزارها از مبالغ جریمه به مراتب بالاتر می باشد.

فرار از دوربین های مدار بسته

شرکت داده پردازان پارسوآ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *