فناوری EIS در دوربین های مداربسته ارسال دیدگاه

فناوری EIS در دوربین های مداربسته

فناوری EIS در دوربین های مداربسته : دوربین های مداربسته امروزه از وسایلی هستند که در بسیاری از مراکز و سازمان ها از آنها استفاده می شود حتی مشاهده می کنید که در مکان های عمومی و پر تردد برای اینکه نظارت دقیقی بر روی اوضاع و امنیت داشته باشند ، دوربین های مداربسته بکار گرفته شده است.

بارها دوربین های مداربسته توانسته اند سبب پیشگیری از خطاها و حتی سرقت ها و …. شوند پس با این همه کارایی و تاثیر باید در آنها قابلیت ها و تکنولوژی های مختلفی بکار گرفته شود تا بتوانند بهترین نتیجه را به ما بدهند.

یکی از تکنولوژی های پرکاربردی که در برخی از دوربین ها مثل دوربین های هایک ویژن می توانیم آن را مشاهده کنیم ، تکنولوژی EIS می باشد.

تاثیر این قابلیت را می توانیم بیشتر در زمان وزش باد یا زمانی که دوربین دچار لرزش می شود احساس نمایید و در واقع به کیفیت تصویری که حاصل می شود ، کمک فراوانی داشته است. در ادامه این مطلب به بررسی تکنولوژی EIS و تاثیر آن در تصویر دوربین های مداربسته اشاره شده است. با ما همراه شوید…

 

تاثیر قابلیت EIS در دوربین های مداربسته هایک ویژن

زمانی که دوربینی را در محیط های شلوغ یا ساختمان های پر تردد نصب کنیم این امکان وجود دارد که دوربین ها دچار تغییر موقعیت و جابه جایی شوند .البته عوامل طبیعی مثل باران ، باد و … نیز می توانند منجر به تکان خوردن تصویر شوند که همین لغزش ها و جابه جای دوربینی گاهی موجب می شود که تصویر نهایی تار یا بی کیفیت باشد.

هر چقدر میزان کیفیت تصویر بالاتر و زوم زیادتر باشد، تصویری که نشان داده می شود از نظر تاری و نویز بیشتر نمایش داده می شود و اگر این دوربین دچار لغزش و حرکت شود، با توجه یه زوم این لغزش و حرکت نیز افزایش خواهد یافت.

شرکت های تولید کننده دوربین های مداربسته تلاش می کنند تا با بکارگیری از تجهیزات نرم افزاری و سخت افزاری، در شرایطی که دوربین دچار حرکت یا لغزش می شود ، تصویر نهایی کیفیت خود را حفظ کند. یکی از مواردی که در دوربین ها برای مقابله با چنین شرایطی مورد استفاده قرار می گیرد تکنولوژی EIS می باشد.

لازم است بدانید این تکنولوژی بیشتر در دوربین های اسپیددام که در ارتفاع و روی دکل ها هستند ، مورد استفاده قرار گرفته می شود.

 

 

فناوری EIS در دوربین های مداربسته

 

 

تکنولوژی EIS

تکنولوژی EIS که همان تثبیت کننده تصویر الکترونیکی می باشد به عنوان یک روش است که سبب بهبود کیفیت تصویر می شود و این کار را با بکار گیری پردازشگر الکترونیکی انجام میدهد. زمانی که یک دوربین این تکنولوژی را در خود داشته باشد ، کاهش تاری تصویر را در زمان لرزش به همراه دارد.

دوربین قادر است با استفاده از الگوریتم های مختلف ، پیکسل های تصویر که خارج از مرز زمینه دید استاندارد می باشند را تشخیص بدهد و با استفاده از اطلاعاتی که در پیکسل ها وجود داشته است.

سبب تعویض تصویر الکترونیکی از یک فریم به فریم دیگر شوند تا در تصویر دوربین ، تعادل حرکتی پدید آید. در این روش تصویری که به وجود می آید کاملا بدون نویز است و همچنین وضوح کافی داشته است.

البته نباید فراموش کرد که ممکن است تصویر نهایی کمی از اندازه واقعی کوچکتر باشد که اصلا قابل دید نیست و این موضوع به دلیل حذف تعدادی از نقاط مرزی در تصویر می باشد. همچنین کیفیت تصویر میزان اندکی پایین می آید ولی قابل تشخیص نخواهد بود.

EIS به عنوان یک قطعه سخت افزاری می باشد که می توانیم تکنولوژی DIS را معادل آن بدانیم. البته کارکرد تکنولوژی EIS بیشتر می باشد. تکنولوژی DIS به معنی تثبیت کننده دیجیتالی تصویر و مخفف  Digital Image Stabilization است.

 

بین EIS و OIS چه تفاوت های موجود است؟

عملکرد تکنولوژی OIS که همان تثبیت کننده تصویر نوری است ، بر روی فعالیت اجزای سازنده درونی دوربین می باشد و به همین ترتیب می تواند با تکان ها و ضربه های که به بدنه دوربین وارد می شود مقابله نماید. دوربین مدار بسته می تواند به واسطه سنسورهای حرکتی خود ، لرزش ها را شناسایی نماید و بعد به صورت خودکار موقعیت لنز را تغییر بدهد البته گاهی ممکن است سبب تغییر حسگر نور نیز شود و در نهایت این ضمانت را میدهد که همواره نور به سنسور دوربین ها برخورد نماید.

ولی در مقابل تکنولوژی EIS یا همان تثبیت کننده تصویر دیجیتالی یا الکترونیکی ، به عنوان یک راه حل بوده می تواند در زمان لرزش دوربین ، برای تصاویر گرفته شده تجزیه و تحیلی را انجام بدهد. تکنولوژی EIS یک روش پیشگیرانه نیست بلکه یک راهکار واکنش پذیر شناخته شده است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *