فیبر نوری ارسال دیدگاه

فیبر نوری: در این بخش از مقاله به مزایا و معایب فیبر نوری که برای اندازه گیری کمیت های فیزیکی  و در ساختار دوربین های مداربسته مورد استفاده قرار می گیرد می پردازیم. با ایران امن همراه باشید.

کاربردها، مزایا و معایب در فیبر نوری

 

 

فیبر نوری

در سال‌های اخیر برای اندازه گیری کمیت‌های فیزیکی مانند جریان الکتریکی، فشار، حرارت، آلودگی آب‌های دریا، سطح مایعات، میدان مغناطیسی، جابجایی، تشعشعات پرتوهای گاما و ایکس، استفاده از حسگرهای فیبر نوری عمومیت پیدا کرده است.
به عنوان عنصر اصلی حسگر در این نوع حسگرها، از فیبر نوری بهره گیری می‌شود. به برقراری ارتباط و کنترل با آنتن رادار، ارتباط زیردریایی‌ها (هیدروفون) و کنترل و هدایت موشکها، می توان از جمله کاربردهای بی شمار فیبر نوری در صنایع نظامی، اشاره کرد.
شناسایی نارسایی‌های داخلی بدن، اندازه گیری مایعات و خون، استفاده در دندانپزشکی، جراحی لیزری و دُزیمتری غدد سرطانی، از جمله کاربردهای فیبرنوری در تشخیص بیماری‌ها و آزمایش‌های پزشکی می باشد، همچنین برای مشاهده به طور مستقیم بدن انسان از طریق فرستادن دستگاه آندوسکوپی به درون نای، مری، روده و مثانه، نیز کاربرد دارد.
کاربرد فیبر نوری در سیستم‌های روشنایی، از جمله کاربردهایی می باشد که در اواخر قرن بیستم متداول شده و توسعه و رشد فراوانی در چند سال قرن اخیر پیدا کرده است.
نور در این فناوری وارد فیبر نوری شده و آن را از منبع نوری که می‌تواند نور طبیعی (نور خورشید) یا نور مصنوعی (نورلامپ‌های الکتریکی) باشد، به محل مصرف منتقل می شود. بدین صورت انتقال نور به هر نقطه ای که در جهت تابش مستقیم آن نباشد، صورت می پذیرد.
عدم تولید گرما، انتقال نور روز به داخل ساختمان‌ها و نقاط غیر قابل دسترسی به نور خورشید و فاقد تشعشعات خطرناک ماورا بنفش (نور خالص و بی خطر)، از مزیت های این فناوری می باشد.

مزایای کابل فیبر نوری :

– در مجموع فیبر نوری برای فواصل طولانی ارزانتر است، در اصل هزینه استفاده از کیلومترها کابل نوری کمتر از کابل‌های مسی می باشد.

– نازکتر می باشد، از سیم‌های مسی، قطر فیبر نوری بسیار باریکتر است.

– در انتقال دیتا ظرفیت بالاتری دارد، حجم بیشتری از اطلاعات را به صورت همزمان به دلیل بالا بودن ظرفیت انتقال دیتا از طریق فیبر نوری نسبت به سیم مسی، از طریق آنها می‌توان مبادله کرد.

– در فیبر نوری میزان افت سیگنال بسیار کمتر از سیم‌های مسی است.

– مشاهده تصاویر با وضوح بیشتر و عدم نویز در دوربین‌های مداربسته، بدلیل اینکه هیچ گونه تداخلی در سیگنال‌های فیبرهایی که در کنار یکدیگر قرار گرفته اند، برخلاف سیگنال‌های الکتریکی در سیم‌های مسی، ایجاد نخواهد شد.

– استفاده در شبکه‌های رایانه ای و به منظور تبادل دیتا در حالت دیجیتال، فیبرهای نوری بسیار مناسب هستند.

– خطر اشتعال بدلیل عدم عبور هیچ نوع جریان الکتریسیته ای از دورن این فیبر‌ها، وجود ندارد.

– در مقایسه با سیم‌های مسی، وزن فیبرهای نوری بسیار کمتر می باشد.

معایب کابل فیبر نوری :

– هزینه بسیار بالایی برای شبکه‌های معمولی و کوچک دارد.

– به افراد متخصص برای نصب فیبرهای نوری و تجهیزات آن نیاز می باشد، در حالیکه تقریبا اکثر افرادی که آشنایی کمی‌ در زمینه نصب سیم‌های مسی دارند نیز می‌توانند آنها را نصب نمایند.

– دقت بسیار زیادی برای نصب فیبرهای نوری مورد نیاز می باشد، حتی برای قطع کردن! اگر برخلاف این باشد، روند انتقال داده‌ها با توجه به تغییر زاویه شکست نور، دچار اختلال می‌شود. خم کردن بیش از اندازه کابل، به دلیل شکننده بودن فیبر داخل کابل، باعث شکستن فیبر شده و کابل کارایی خود را از دست می‌دهد، در حالیکه سیم‌های مسی مقاوم تر هستند.

– در صورتی که تعداد و فاصله دوربین‌ها از مرکز کنترل پس از بررسی پروژه در سیستم‌های ضبط و انتقال تصاویر، زیاد باشد، بصرفه ترین و منطقی ترین راهکار، استفاده از فیبر نوری می باشد تا انتقال تصاویر با حداقل میزان افت، صورت بپذیرد.

شرکت داده پردازان پارسوآ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *