قابلیت آنالیز تصویر در دوربین مداربسته به چه معناست؟ ارسال دیدگاه

قابلیت آنالیز تصویر در دوربین مداربسته به چه معناست؟ برای پاسخ به این پرسش در این مطلب با ایران امن همراه باشید تا این قابلیت مهم را در دوربین مداربسته های مختلف مورد بررسی قرار دهیم.

قابلیت آنالیز تصویر در دوربین مداربسته Video Content Analysis

به طور متوسط برای تشخیص و تعیین نمودن رویدادها از توانایی تحلیل محتویات تصویر، تحلیل اتوماتیک تصویر استفاده می گردد که در آن تصویر به شکل خودکار پردازش و مشاهده می شود که این بر خلاف توانایی انسان برای مشاهده نمودن جسم ها و فعالیتها و پس از آن تفسیر نمودن آنها می باشد .

در واقع قابلیت آنالیز تصویر در دوربین مداربسته ، تکنیکی می باشد که برای آگاهی از شرایط بهتر به صورت عمده در صنعت امنیت مورد استفاده قرار می گیرد . توسط دوربینهای IP CCTV داده های تصویری که تولید شده است برای استفاده در تحلیل داده ها در پردازش ، دسته بندی و تحلیل جسم ها و فعالیتهای که ضبط شده استفاده میگردد.
در دستگاههای عمومی می توان به منظور نرم افزاری الگوریتم VCA به کار برده شود و یا در بخش پردازش دوربین های IPCCTV تعبیه گردد.

آنالیز تصویر در دوربین مداربسته
در VCA قابلیت های مختلف زیادی می تواند به کار گرفته شود. تعدادی از آنها در قسمت زیر به شرح داده شده است:

تشخیص حرکت

یکی از ساده ترین شکلهای تحلیل تصویر ، تشخیص حرکت تصویر زمانی که در یک پس زمینه غیر متحرک حرکت داده می شود ، است . برای اجرا نمودن تحلیل تصویر در یک منطقه خاص منطقه مورد نظر قابل تنظیم می باشد.

شمارشگر اجسام / افراد

برای شمارش تعداد افراد/ اجسام در یک منطقه تعریف شده در زمینه ی دید دوربین این یک قابلیت تعریف شده است.

نفوذ به منطقه تعیین شده (تشخیص نفوذ)

عبور هر گونه شی ء از محدوده مجاز شده یا تعیین شده ، با استفاده از این الگوریتم تعریف خواهد شد.

نقشه های گرمایی(heat maps )

در واقع این یک قابلیت الگوریتم نرم افزار تحلیل تصویر است که در تصویر و در یک نقطه ی تعریف شده از دوربین مداربسته ، نقشه های گرمایی را قرار داده است . توسط نرم افزار اطلاعاتی داده های تحلیل شده مرتبط به یک ناحیه متراکم از اجسام/ افراد به واسطه میدان دید دوربین در یک رِنج زمانی داده شده ، فراهم می نماید .

امکانات دیگر VCA

آنالیز تصویر در دوربین مداربسته

• تشخیص دادن چهره
• مانیتورینگ مسیر ها
• تشخیص دادن پلاک
• جلوگیری نمودن از تصادف ها

 

چگونگی بهره گیری از تحلیل تصویر در محیط های کوچک

همیشه در مقایسه با محیطهای دیگر مانند هتل ها، موزه ها، مدارس و غیره استفاده از تحلیل تصویر در محیط های کوچک کار دشوار و پیچیده ای می باشد . در محیطهای بزرگ بر خلاف محیط های کوچک استفاده از نرم افزار تحلیل تصویر بسیار راحت می باشد . به دلیل اینکه داده های تصویری ضبط شده از دوربینهای IPCCTV بر اساس یک تشخیص نفوذ ساده در این مکان ها ، کاربرد تجاری دارد و به فعال کردن هشدار نیازی نیست .
الزمات ابتدایی برای اتخاذ نرم افزار تحلیل تصویر:

ادغام با سیستم مدیریت تصویر

عموما برای مسائل امنیتی دوربین‌ مدار بسته IPCCTV به کار گرفته می شوند، در قسمت های کوچک محیط های تجاری به واسطه قرار دادن نرم افزار تحلیل تصویر هم می توانند مورد استفاده قرار بگیرند. در قرار دادن این سیستم ها ادغام نرم افزار مدیریت تصویر به عنوان رایج ترین شیوه می باشد که در ایجاد نمودن امنیت الکترونیک با استفاده از یک نرم افزار تحلیل تصویر از یک شرکت دیگر می باشد . ادغام با یک شرکت دیگر در اکثر زمان ها با محدودیتهایی همراه می باشد که در آمدن ادغام از یکدستی و مقیاس پذیری می شود . به وسیله سیستم مدیریت تصویر ، تحلیل تصویر محیط های کوچک به عنوان دسته ای از راه حل ها ازآن برند ، نه فقط می تواند باعث ارائه یک راه حل خاص و منحصر به فرد را به محیط های کوچکتر باشد ، علاوه بر می تواند میان هر دو نرم افزار ادغام پایدارتری و محکمتری ، با مقیاس پذیر کردن هر دو حاصل کند .
می توان گفت به عنوان دسته ای از راه حل ها ، در ساخت تحلیل تصویر در محیط های کوچک ،فراهم نمودن مدیریت تصویر و تحلیل تصویر بسیار ضروری می باشد .

مدیریت قابلیت HEATMAP از طریق نرم افزار

می تواند اطلاعات اساسی و مهمی را در اندازه گیری میزان استفاده خریداران از فضای داخلی فروشگاه کاربرد HEAT MAPS فراهم نماید . به گونه ی موثر توسط MINDTREE’S HEAT MAP داده های تصویری دوربینهای IP CCTV برای فراهم نمودن اطلاعات مورد استفاده قرار گرفته می شود . برای مدیر فروشگاه این داده بسیار مهم و ضروری می باشند، به دلیل اینکه میتواند به وسیله آنها طراحی فروشگاه را بهینه سازی نموده و در نتیجه مشتری هایی بیشتری داشته باشد . همچنین این روش به دارندگان فروشگاهها می تواند کمک نماید تا اقدام به کنترل صف ها کنند ، همچنین میزان ازدحام را بررسی نمایند و در اینصورت در تجارت به مقدار چشمگیری نفوذ نمایند .

برخی از خصوصیات اصلی و کلیدی به شرح زیر می باشد

آنالیز تصویر در دوربین مداربسته

• میزان ازدحام افراد در راهرو ها – با مشخص نمودن رنگهای سبز – زرد و قرمز.
• تشخیص دادن آن دسته از نواحی که به توجه بیشتری نیاز دارند.
• همچنین قابل دسترس بودن به عنوان راه حل مستقل، قابلیت کار با دیگر دوربینهای استاندارد IPCCTV.
• کارکرد با دوربینهای استاندارد. IP
• اعلام نمودن گزارش در هر روز هفته ، هر ساعت.
• یک بازبینی برای طراحی فروشگاه با امکان پیشنهاد جاهای مناسب جهت ترویج کالاها فراهم می نماید .
• جاسازی مستقیم در دوربینهای IP CCTV

شرکت داده پردازان پارسوا

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *