قابلیت ضد مه (Defog) در دوربینهای مداربسته هایک ویژن ارسال دیدگاه

قابلیت ضد مه (Defog) دوربین مداربسته

قابلیت ضد مه (Defog) دوربین مداربسته : استفاده از دوربین های مداربسته تنها به فضاهای درونی و با شرایط آب و هوایی خوب ختم نمی شود بلکه در هر جایی می توان از دوربین ها استفاده کرد.

معمولا دوربین های که در فضاهای بیرون مورد استفاده قرار می گیرند با شرایط آب و هوایی مختلفی روبرو می شوند و کیفیت تصویرهای را که این دوربین ها ارائه میدهند با توجه به رطوبت ، مه گرفتگی ، دود و … می تواند متفاوت باشد و تحت تاثیر این شرایط قرار بگیرد.

یکی از راه حل های که توانسته است تا حد زیادی این مشکلات را برطرف کند قابلیت Defog یا ضد مه بوده است.

 

همچنین بخوانیدنرم افزار تشخیص صورت دوربین مداربسته

 

دوربین های که این قابلیت را داشته اند می توانند در زمان واقعی سیگنال های ویدئویی غیرفشرده را پیکسل به پیکسل مورد تجزیه و تحلیل قرار بدهند.

بعد از آن رنگها، کنتراست و رزولوشن سیگنال نوری مورد بهینه سازی قرار می گیرد و در نهایت تصویری که دوربین ارائه میدهد می توانند به صورت مشخص سوژه ها (افراد و اشیاء) را حتی در هوای متراکم به خوبی نشان دهد.

 

ضد مه (Defog) دوربین مداربسته

 

می توانیم بگوییم که برای دوربین های اسپیددام و دوربین های Outdoor که در شرایط آب و هوایی مختلف قرار می گیرند این قابلیت مناسب می باشد.

همچنین می توان از این قابلیت در پروژه های در فضاهای باز مثل فرودگاه ها ،راه آهن ها ، بزرگراه ها و …. استفاده کرد.

هم اکنون برای اینکه دوربین مداربسته بتوانند آثار مه گرفتگی را در تصاویر از بین ببرند از یک رویکرد مشترک استفاده می کنند آن هم سنسور نوری با ویژگی های خاص می باشد که بتواند حساسیت زیادتری را به امواج مادون قرمز آی ار (IR) نشان دهد.

البته نباید فراموش کرد که با بکارگیری این تکنولوژی ها شاهد افزایش قیمت خواهیم بود و با توجه به پیشرفت های زیادی که در توسعه تکنولوژی و فناوری دیجیتال شکل گرفته سبب پیدایش تکنولوژی های زیادی مانند قابلیت ضد مه یا Defog  شده است. این قابلیت می توانند به واسطه یک سنسور تصویری ، توزیع اطلاعات دریافتی را تنظیم نماید و همچنین میزان کیفیت تصویر ، جزئیات رنگ ، کنتراست و نور را افزایش دهد.

 

تکنولوژی Defog (ضد مه (Defog) دوربین مداربسته) چگونه عمل می کند؟

نحوه ی کارکرد این دوربین مدار بسته به این صورت است که عمق میدان و چگالی مه در قسمت های مختلف تصویر تشخیص داده می شود و برای صحیح بودن و همچنین طبیعی بودن آن از فرآیند فیلترینگ استفاده می گردد.

برای این تکنولوژی عموما 2 الگوریتم وجود داشته است که می توانیم به موارد زیر اشاره نماییم:

  • الگوریتم افزایش کیفیت تصویر : در این الگوریتم برای بهبود میزان کیفیت قابلیت Defog  ، ضریب کنتراست نور بر اساس الگوهای بصری بالا می رود.
  • الگوریتم بازیابی جزئیات تصویر : به وسیله این روش تشخیص داده می شود که کیفیت تصویر به چه علتی رو به وخامت می گذارد و به بیانی ساده تر تشخیص چگالی مه در تصویر داده می شود و بعد از آن به بازیابی پروسه می پردازد و در نتیجه بهبود کیفیت تصویر اولیه را به دنبال داشته است.

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *