قابلیت پردازش تصویر VCA دوربین مداربسته ارسال دیدگاه

قابلیت پردازش تصویر VCA در دوربین مدار بسته هایک ویژن

پردازش تصویر VCA دوربین مداربسته : دوربین های مداربسته که توانسته اند تغییرات زیادی را در دوره های مختلف احساس کنند به نوعی دستگاه تبدیل شده اند که ضرورت استفاده از آن ها در هر محیطی احساس می گردد و البته استفاده از چنین دوربین های کمک های فراوانی را به کاربران نموده اند.

یکی از جدیدترین قابلیت ها که دارای زیرمجموعه های زیادی نیز می باشد، قابلیت پردازش تصویر VCA می باشد.

قابلیت VCA یا همان Video Content Analysis ، می تواند در تشخیص و تعیین اتفاق های زمانی و فضایی به تجزیه و تحلیل خودکار تصاویر ویدئویی بپردازد.

این قابلیت جز جدیدترین تکنولوژی ها به شمار می رود. همانطور که اشاره کرده ایم با زیرمجموعه های که این قابلیت داشته است، هر کدام در قسمت های مختلفی کاربرد دارند  البته به صورت مداوم بر تعداد این قابلیت ها اضافه می شود و قابلیت های تجزیه و تحلیل نیز گسترش می یابند. در بسیاری از موارد ، از پردازش تصویر در دوربین های مداربسته استفاده می گردد که آن ها را با نام دوربین های اسمارت یا Smart می شناسند.

دوربین های مداربسته که دارای فناوری پردازش تصویر هستند، می توانند در یک زمان مشخص ، اشخاص یا سوژه های را که با خصوصیتهای متفاوت هستند تشخیص بدهند.

اگر دوربین دارای چنین قابلیتی نباشند اپراتور مجبور است برای بدست آوردن اطلاعاتی در مورد سوژه ها ساعت ها جستجو نماید ولی با داشتن چنین قابلیت کار برای آن ها بسیار ساده و آسان تر می باشد و دوربین این کار را انجام خواهد داد و اپراتور فقط با یک کلیک قادر است موضوع و تصویرها را ردیابی کند.

 

فناوری پردازش تصویر  VCA دوربین مداربسته و کاربردهای آن

پیاده سازی اکثر قابلیت های تجزیه و تحلیل را می توان در تکنولوژی پردازش تصویر انجام داد که برای کسب و کارهای متفاوت نیز مناسب می باشد. در ادامه این پست می توانید برخی از کاربردها این قابلیت ها را مشاهده نمایید.

1) قابلیت Motion Detection : این قابلیت که با عنوان تشخیص حرکت می باشد می تواند حرکت را تشخیص بدهد. با بکار بگیرید قابلیت Motion Detection هر گونه حرکت سوژه های مختلف را در تصویر مشخص خواهد کرد. در دوربین های انالوگ و تحت شبکه این قابلیت پرکاربرد وجود داشته است.

شما می توانید برای محل کارتان یا منزل تان از این قابلیت استفاده نمایید تا اگر فرد یا افراد ناشناس و غیرمجازی به حریم شما وارد شدند ، هشدارهای ضروری اطلاع داده شود.

2) قابلیت تشخیص پلاک : یکی از اصلی ترین و پرکاربردترین قابلیت های که می توانیم به آن اشاره نماییم قابلیت تشخیص پلاک می باشد.

این تکنولوژی قادر است حتی در زمان حرکت خودرو نیز شماره پلاک آن را برایتان مشخص کند و نمایش دهد. این دوربین ها جز حرفه ی ها هستند و تصاویر ارائه دهنده ی آن ها اصلا بی کیفیت نیست و قطعا با جزئیات بالا خواهند بود که کمک زیادی را به کاربران می کنند.

متاسفانه بارها دیده شده که ویدئوها و تصاویر گرفته شده از یک دوربین به علت عدم قابلیت تشخیص پلاک ، هیچ کمکی به مالک نکرده اند .

3) قابلیت شمارش افراد : قابلیت People Counting  یک قابلیت مفید برای یک مکان اداری تجاری می باشد که مزیت های زیادی را برای استفاده کننده به همراه خواهد داشت.

به وسیله قابلیت شمارش افراد ، اطلاعاتی در خصوص تعداد افراد که به یک محیط وارد یا خارج می شوند را می توان بدست آورد. در ادامه به برخی از مزیت های قابلیت People Counting اشاره شده است:

  • تعداد افرادی که از یک مرکز تجاری بازدید می کنند یا مشتریان را مشخص می نماید
  • فعالیت های بازاریابی و تبلیغاتی را ارزیابی و بهبود می بخشد
  • امکان تجزیه و تحلیل آمارهای مرتبط
  • امکان اشتراک گذاری آمارهای مرتبط
  • امکان بهینه سازی برنامه های مرتبط به فعالیتهای کارکنان و عملکردهای روزانه

4)نقشه گرمایی : نقشه گرمایی یا Heat Map  می تواند  در کل مکان مورد نظر ،میزان تراکم جمعیت را نشان دهد. در فروشگاه های بزرگ یا مرکزهای تجاری این قابلیت کاربردهای زیادی دارد و مدیریت مجموعه می تواند با بکارگیری این قابلیت از نحوه پراکندگی و توزیع مشتریان در قسمت های مختلف فروشگاه اطلاعات مفیدی را بدست بیاورد.

5)قابلیت نفوذ : اخرین قابلیتی که قصد داریم آن را معرفی نماییم، تشخیص نفود می باشد که با عنوان Intrusion Detection شناخته می شود.

اگر این قابلیت را در دوربین در اختیار داشته باشیم می توان از هر نوع ورود یا خروج به دارایی هایتان آگاهی داشته باشید و یکی از اصلی ترین دغدغه مالکان برای حفاظت از اموالشان به وسیله سارقین به وسیله این قابلیت از بین خواهد رفت.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *