لنز دوربین مداربسته ارسال دیدگاه

لنز دوربین مداربسته: یکی از ارکان سیستم های نظارتی، انتخاب لنز دوربین مداربسته مناسب می باشد که در این مقاله به آن می پردازیم.

لنز دوربین مداربسته

 

 

لنز دوربین مداربسته

 

 

منظور از لنز P-Iris یا Auto Iris چیست؟

– برای دوربین های مداربسته کدام یک از انواع لنزها مناسب تر است؟

در پاسخ به این سوال ها و پرسش های از این دست، می توان گفت یکی از مهم ترین ارکان سیستم های نظارتی، انتخاب لنز دوربین مداربسته مناسب می باشد. مسئله ای که برای استفاده دوربین در اماکن و فضاهای خاص و حساس، اهمیت بسیار حیاتی دارد. مقصود از آیریز در اصل همان تیغه های اپرچر لنز دوربین مداربسته می باشد که به منظور ورود نور کافی و مناسب، تنظیم گشادگی دیافراگم را بر عهده دارند.

لنز دوربین مداربسته

چنین ساختاری در چشم انسان نیز وجود دارد، برای اینکه در نور کم، نور بیشتری وارد چشم شود، مردمک بزرگ و باز می‌شود و بالعکس در نور زیاد مردمک چشم تنگ و کوچک می‌شود تا نور کمتری وارد چشم شود. این قضیه در انواع مختلف دوربین ها، اعم از نظارتی، عکاسی و فیلمبرداری، مشترک است. میزان گشادگی دیافراگم در حالت اتوماتیک، در دوربین‌های عکاسی بر اساس نور محیط توسط خود دوربین تنظیم می شود.
البته خود کاربر میزان باز بودن این دریچه را در حالت تنظیمات دستی، می تواند تنظیم نماید.

تنظیم اتوماتیک آیریز (Auto Iris)، تنظیم دستی آیریز (Manual Iris) و پی آیریز (P-Iris)، سه دسته طبقه بندی لنز دوربین مداربسته از نظر آیریز می باشد.

عموما در دوربین‌های محیط بیرون از انواع Auto Iris یا «آیریز خودکار» استفاده می‌شوند، با توجه به شرایط و میزان نور محیط، لنز دوربین مداربسته آیریز را تنظیم می‌کند. از حالت Manual Iris اکثرا در دوربین‌های محیط داخل استفاده می‌شود، و بر اساس نور یکسان محیط، آیریز لنز بصورت دستی تنظیم می شود.
برداشت تصاویر فاقد کیفیت و تقریبا بی استفاده در شرایط نوری متفاوت، مشکل اساسی این نوع لنز می باشد، بدین خاطر که در نور زیاد تصویر بسیار روشن و در نور کمتر تصاویر تیره برداشت خواهند شد.

لنز دوربین مداربسته

میدان دید و خصوصا ناحیه فوکوس دوربین، با تنگ و گشاد شدن آیریز لنز، تغییر میکند و این مشکلی است که در این لنز اتفاق می افتد، هرچندکه این نوع لنز بسیار بهتر از نوع قبلی می باشد.

لنز دوربین مداربسته

دسترسی به جزییات در تمامی نقاط تصویر، جزو مهمترین و حتی حیاتی ترین موارد در دوربین‌های مداربسته به شمار می آید، که این قضیه ضعف بزرگی برای آنها محسوب می‌گردد.
ویدئویی و DC Iris، 2 دسته طبقه بندی لنزهای اتو آیریز می باشد که در DC Iris مدار کنترل کننده، بجای لنز داخل دوربین قرار دارد.
کمپانی‌های تولیدکننده، برای حل مشکلات این لنزها اقدام به ساخت لنز P-Iris نمودند.

امکان تنظیم آیریز و میزان نور ورودی بدون تغییر در میدان دید و فوکوس دوربین، از ویژگی های این مدل لنزها می باشد که مختص دوربین‌های نظارتی توسعه یافته است.

لنز دوربین مداربسته

با این تفاسیر، همواره با مناسب ترین میزان نوردهی، تصویری واضح و دقیق از تمامی قسمت‌های تصویر، خواهیم داشت.
به خاطر داشته باشید، از دوربین‌های بولت و دام مجهز به لنز P-Iris، برای برداشت و ضبط بهترین تصاویر استفاده نمایید.
البته این قبیل دوربین ها کمتر در سبد محصول واردکنندگان ایرانی، به دلیل قیمت بالایی که دارند، یافت می شود، بنابراین بهترین گزینه استفاده از دوربین‌های بدون لنز صنعتی (دوربین باکس)، و اتصال لنز P-Iris مناسب به آن می باشد.

البته تامین حداقل روشنایی در محل، برای رفع مشکل نبود قابلیت دید در شب و مشکل تصویربرداری در تاریکی، در دوربین‌های صنعتی، ضروری است.
برای اماکن نظامی، امنیتی، جواهر فروشی‌ها، صرافی‌ها، بانک‌ها و مکان‌های از این دست، استفاده از لنز P-Iris مهم و حیاتی است.
به نظر شما، چه تعداد از بانک‌ها و صاحبان مشاغل و اماکن حساس،  از این موضوع آگاهی دارند و در محل خود دوربین‌های مناسب نصب کرده اند؟

شرکت داده پردازان پارسوآ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *