مقایسه چشم انسان با دوربین‌ مداربسته تحت شبکه نظارتی ارسال دیدگاه

مقایسه چشم انسان با دوربین‌ مداربسته تحت شبکه نظارتی: همان گونه که مشخص می باشد که چشم انسان وضوح کلی بیش از صد مگاپیکسل را دارا می باشد  اما برای نظارت به زحمت استفاده می‌ گردد و این در واقع وضوح حقیقی نمی باشد که مغز ما(VMS)  محاسبه می‌نماید.

دوربین‌ مداربسته تحت شبکه نظارتی

تا هنگامی ‌ که برنده نهایی رزولوشن چشم انسان به شمار آید ، فقط بحثی که می‌شود انجام داد این می باشد که آنچه که مغز در یک بازه زمانی یا  وضوح مورد استفاده قرنیه محاسبه می‌کند، می‌تواند به شدت نوسان پیدا کند در صورتی که با توجه به بینایی افراد تقریباً بین ۵ تا ۱۰ مگاپیکسل تخمین زده می‌ گردد .  هنوز هم فناوری‌ های لنز قابل مقایسه ی با وضوح‌های بالاتر در دوربین مدار بسته امنیتی نیستند (حدودا حداکثر پنج مگاپیکسل به منظور نظارت حرفه‌ای) و بیشتر دوربین‌های ۱۰ تا ۲۰ مگاپیکسل دارای کمبود فریم ریت (نرخ تعداد فریم‌ها در ثانیه) و کیفیت تصویر در گوشه‌ها می باشند و این برای چشم انسان یک پیروزی آشکار به شمار می آید.

یک علت اساسی که پیشرفت فناوری لنزها به نقل از فن آوری اطلاعات ایران ،  مانند دوربین‌ هایIP و سنسورها و پس از آن چشم انسان چشمگیر نبود ، قانون مور می باشد . علی رغم باقی تجهیزات درون دوربین، تجهیزات نوری مثل  لنزها از قانون مور پیروی نمی‌کنند. به این علل بخاطر اینکه لنزها پیشرفت کندی دارند ، به منظور مشاهده وضوح دقیق‌ تر و بهبود وضوح تصویر با حساسیت نوری بهتر توسعه‌دهندگان دوربین‌های IP  در حال استفاده نمودن از هرگونه توسعه قدرت پردازشی در دوربین‌ ها می باشند.

بسیاری از ما در شب مشکلات ضعف بینایی را داریم. در صورتی که دوربین‌ها توانایی نفوذ طول موج‌هایIR و تهیه یک تصویر سیاه و سفید در شب را علی رغم چشمان ما دارند. در این قسمت ، دقیقا در پیشرفت فناوری سنسور قانون مور مشارکت داشته است و ما در تصاویر می‌توانیم انتظار پیشرفت‌ های زیادی با نور کم داشته باشیم.  همان گونه  که فناوری سنسورCMOS رشد کرده است، هم اکنون ما بصورت تقریبی نسبت به چشم انسان توانایی انجام حساسیت نوری بیشتر در دوربین‌ های پنج مگاپیکسل را داریم و حتی در رزولوشن‌هایHDTV و VGA حساسیت نوری بیشتری نسبت به چشم انسان را دارا می باشیم.

مقایسه چشم انسان با دوربین‌ مداربسته تحت شبکه نظارتی

به عنوان نیتجه می توانیم بگوییم در وضعیت بدون نور را که چشم انسان قادر به مشاهده آن نیست آنها توانایی مشاهده را دارا می باشند . امروزه در سطح پیشرفته، به منظور این کار ،  دوربین‌ های تحت شبکه حرارتی دیجیتالی دارا هستیم که این امکان وجود دارد که با سیستم‌های نظارتیIP  یکپارچه گردند . در مکان ‌های کاملاً تاریک با وضعیت دید ضعیف دوربین‌های حرارتی می‌توانند اشخاص و اشیاء را شناسایی نماید و بیشتر برای اهداف نظامی استفاده می‌شوند. یکی دیگر از مسئله های اساسی مربوط به سنسور و پردازش تصاویر WDR می باشد که همان گونه که بیان شده چشم انسان به صورت تقریبی بازه کنتراست ۱۲۰ دسیبل را دارا می باشد و بهترین نرخWDR در بازار در مقابل  با دوربین های تحت شبکه با وضعیتی تقریباً مشابه دارا می باشد.

بدین گونه ، در هر هنگامی که اشخاص به منظور مشاهده در طی تغییرات ثابت کنتراست تلاش می نمایند ، در اصل چشم خیلی خسته می شود و در نهایت  به سردرد منجر می گردد.  پس تلاش شده که در زمان اجرای زیاد و دوربین بدون نیاز به عینک آفتابی خصوصا در هنگام مواجهه با نور مستقیم خورشید، بسیار بهتر از چشم انسان عمل نماید.

تا اینجا ما نسبت به چشم وضوح و حساسیت نوری دوربین را مورد بررسی قرار داده ایم، مقایسه بعدی در مورد میدان دید و سرعت مکانیکی می باشد . میدان دیدی چشم انسان بصورت حدودی ۷۵ تا ۹۵ درجه و سرعت چرخش به راست و چپ یا بالا و پایینی در حدود ۹۰۰درجه بر ثانیه را دارا می باشد. چشم انسان در مقایسه با دوربین‌هایPTZ  فعلی،بصورت سریع‌تر از بیشتر الگوریتم‌های فوکوس اتوماتیک اکثر دوربین‌ها می باشد . بخاطر این موضوع، در سال‌های آینده از موردهای قابل توجه برای تولیدکننده‌ها بهبود  فوکوس خواهد بود.

بخاطر اینکه که در بزرگ‌نمایی نوری چشم انسان کمبود دارد، در این زمینه دوربین‌های امنیتیIP یک گام به جلوتر برداشته‌اند . در صورتی که باید این نکته را فراموش نکنیم که  چشم انسان می‌تواند در وضعیتی مشابه هم دچار بیماری گردد و دوربین‌های امنیتی ممکن است کثیف ، شده و غبار گرفته یا حتی با تارهای عنکبوت پوشیده شوند . علارغم چشم های انسان ، بزرگترین گام رو به جلوی دوربین‌ مداربسته ها این است که به استراحت و خواب نیازی نخواهند داشت! بدون توانایی پاک کردن گرد و غبار و خرده‌ها از لنزها، محیط نصب و هاوسینگ بسیار مهم می باشند و قابل توسعه نیز هستند.

شرکت داده پردازان پارسوا

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *