نرم افزار تشخیص صورت دوربین مداربسته ارسال دیدگاه

نرم افزار تشخیص صورت دوربین مداربسته: نرم افزار تشخیص صورت دوربین مداربسته توانایی متعددی دارد که یکی از آن ها توانایی تشخیص چهره در سیستم های مداربسته می باشد.

نرم افزار تشخیص صورت دوربین مداربسته

نرم افزار VMS ( نرم افزار تشخیص صورت دوربین مداربسته ) توانایی های متفاوتی داشته است که یکی از این توانایی ها تشخیص چهره در سیستم مداربسته است .

پردازش تصویر

یکی از شاخه های علم مخابراتی را می توان پردازش تصویر دانست که این شاخه در مورد انالیز تصویر و درک اطلاعات تصویری فعالیت داشته است. می توانیم هر گونه فعالیت و مکانیزم هوشمند تصویری را جزی از علم پردازش تصویر بدانیم. مکانیزم های پیچیده ی مانند تشخیص هویت به واسطه عنبیه چشم (Iris identification ) تا مکانیزم های ساده مثل حرکت در تصویر (Motion Detection) همگی جزیی از علم پردازش محسوب می گردند.

پردازش تصویر چهره

هنگامی که در مورد تشخیص چهره توسط دوربین مدار بسته صحبتی می کنیم، به یکباره لایه های مختلفی از نیازهای بیان می گردد. البته ما باید بدانیم که دقیقا نیازمان چیست و از یک دوربین تشخیص چهره چه انتظاراتی داریم. بسته به نوع انتظاراتی که داریم می تواند قیمت دوربین مداربسته متفاوت باشد ، هر چه نیاز ما بیشتر باشد به طبع هزینه های بیشتری را در دوربین مداربسته خواهد داشت .در ادامه به چند مورد از این امکانات اشاره شده است.
• تشخیص هویت به واسطه دوربین: یکی از پیچیده ترین وضعیت های است که در دوربین مداربسته وجود دارد در این حالت شما علاوه بر اینکه می خواهید صورت تشخیص داده شود ، به هویت صورت ها نیز نیاز دارید . در این نوع سیستم ها باید دقت بخصوصی انجام شود . این کار تقریبا به یک مکانیزم پردازش تصویر پیچیده ی نیاز دارد.
• تشخیص چهره به واسطه دوربین: در این وضعیت شما می خواهید دوربین صورت فرد را تشخیص دهد و سپس از آن عکس بگیرد . این مکانیزم در پردازش تصویر ساده است و با تشخیص محل صورت شخص از آن عکس می گیرد در ادامه این عکس در سیستم ضبط شما ذخیره می گردد.
• امکان تشخیص چهره: این امکان وجود دارد که شما دوربینی نیاز داشته باشید که صورت افراد را در تصاویری که ضبط کرده است ، تشخیص دهد . شما باید دوربینی را انتخاب کنید که هم وضوح مناسبی داشته باشد و هم لنز متناسبی دارا باشد.

نرم افزار تشخیص صورت دوربین مداربسته

تشخیص هویت صورت از چه راه های امکان پذیر است ؟

برای پردازش تصویر در جهت تشخیص هویت افراد در دوربین مداربسته روش های متفاوتی مطرح است. برخی روش ها وجود دارد که مکانیزمشان ساده است اما دقت در آنها کم است. مثلا یکی از ساده ترین روش های که در تعیین هویت افراد استفاده می شود اندازه گیری فاصله دو چشم افراد از طریق چهره است. این روش دارای نقطه ضعف های است اما با دقتی حدود 1 به 60 می تواند موجب تشخیص چهره افراد شود. مثلا در این روش این امکان وجود دارد که تشخیص فردی با عینک و بدون عینک انجام نگردد .
برای تشخیص چهره ، روش های پیچیده تری نیز وجود داشته است در این گونه روش ها ابتدا از صورت شخص یک آنالیز عمومی شکل می گیرد و در نتیجه موجب شناسایی صورت شخص می شود . البته باید این نکته را فراموش نکرد که محدودیت های سیستم های پردازش تصویر بیشتر از آن است که شما فکر می کنید.

چه تجهیزاتی برای یک سیستم تشخیص هویت صورت وجود داشته است ؟

• دوربین مداربسته: اولین چیزی که شما به آن نیاز دارید یک دوربین است که وضوح بالایی تصویری داشته باشد و در آن بتوان چهره ی افراد را دقیق تر شناسایی نمود.
• سرور : همان طور که همه ی شما می دانید پردازش های نرم افزاری در سرور صورت می گیرد لذا به میزانی که پردازش تصویر پیچیده تر باشد شما به یک سرور پر قدرت تر نیاز خواهید داشت.
• نرم افزار پردازش تصویر : این قسمت ، بخش اصلی کار می باشد . یکی از مهم ترین موضوعات در دقت نرم افزار شما چگونگی نوشته شدن آن نرم افزار می باشد که باید در این قسمت بسیار دقت کنید زیرا انتخاب اصلی شما خواهد بود .
در دوربین مداربسته چه میزانی باید برای سیستم تشخیص هویت هزینه کنیم ؟
اگر می خواهید این روزها سیستمی بخرید که این قابلیت ها را داشته باشد و از آن برای دفتر اداری یا منزل خود استفاده کنید باید بدانید به هزینه ی قابل قبولی نیاز دارید و باید از جیبتان برای این کار مایه زیادی بگذارید . عموما مشتریان این نوع سیستم ها افرادی هستند که از ارگان های امنیتی می باشند که داشتن یک سیستم پر قدرت برای آنها مهم و ضروری است . اما باید قبول داشته باشیم هنوز برای داشتن یک سیستم حرفه ای راه زیادی مانده است.

شرکت داده پردازان پارسوآ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *