نصب دوربین مداربسته ارسال دیدگاه

نصب دوربین مداربسته: بعد از اینکه با ابزارها و تجهیزات مختلف مرتبط با نصب دوربین مداربسته آشنا شدیم در اینجا برای نصب دوربین مدار بسته به شرح روشی ساده می پردازیم.

چگونه نصب دوربین مداربسته را انجام دهیم؟

 

 

البته فرض ما این است که خواننده حداقل اطلاعات فنی مربوط به سیم کشی و توانایی کار و استفاده از ابزارهای ساده برق را دار می باشد. اگر بر خلاف این باشد بدین گونه مسئولیت هرنوع آسیب وارده به فرد و یا تجهیزات به عهده خود مخاطب می باشد.(لازم است بدانیم که کار نصب دوربین مداربسته در ارتفاع هم ممکن است کمی پرخطر باشد پس اگر ترس از ارتفاع دارید به شما توصیه می گردد از انجام این کار خود داری نمایید و این کار را به تکنسین های باتجربه بسپارید.)

نصب دوربین مدار بسته

نقشه:

پیش از اینکه بخواهید اقدامی انجام بدهید باید یک نقشه یا پلنی از سیستم در اختیار بگیرید و بعد از مشخص کردن مکان نصب دوربین مداربسته به چند نکته باید توجه کنید.

۱ـ اولین نکته این است که نباید نصب دوربین مداربسته در محیط های که کم نور هستند انجم گیرد. اگر که به تصویربرداری در محیط های کم نور و یا در محیط تاریک نیاز است، باید از دوربین های دید در شب بکار گرفته شود که البته این دوربین های دید در شب تصویری سیاه و سفید در محیط های تاریک خواهند داشت. ضمن اینکه دوربین ها نباید بصورت مستقیما در جهت نور خورشید و یا در برابر لامپ های پرنور نصب بشوند اگر برخلاف این باشد باید از دوربین هایی استفاده کنید که قابلیت منطبق کردن با شرایط پرنور و یا نور مستقیم به سمت دوربین را داشته باشند. (XWDR)

۲ـ یکی از نکات مهم که بسیار پر اهمیت می باشد محل انتخاب  مناسب برای نصب دوربین مداربسته است. زیرا علاوه بر موقعیت نور در تصویر دوربین مدار بسته، مواردی چون موقعیت و فاصله شیء مد نظر نیز از اهمیت خاصی برخوردار می باشد.

۳ـ در زمان خرید لنز توجه کردن به نور محل و فاصله شیء بسیار مهم بشمار می آید. استفاده از لنز 3/6 برای مکان های کوچک (حدود ۵۰متر) مناسب می باشد. باید فاصله کانونی لنز افزایش یابد که فاصله شیء مورد نظر از دوربین بیشتر باشد. البته انتخاب لنز مناسب باشد هم کار آسانی نیست و به تجربه نیاز دارد. یک راه دیگر این است که از لنزهایی با قابلیت فوکوس متغیر استفاده شود، البته محدوده فوکوس این لنزها نیز محدود می باشد اما در هر صورت انتخاب را آسان تر می نماید.

۴ـ می توانید تعداد نصب دوربین مداربسته مورد نیاز برای یک محیط ثابت را کاهش دهید اگر که مکان های مهم و استراتژیک که نیازمند نصب دوربین مداربسته را انتخاب نمایید، باید از هم پوشانی در هنگام نصب و جانمایی خودداری کنید و دوربین ها را بگونه ای نصب کنید که هر دوربین مکانی کامل را از دیگری مورد پوشش قرار داده و نکته ی که بسیار مهمتر است این است که پشتیبانی هر دوربین توسط دوربینی دیگر انجام شود. (یعنی دوربین ها هم پوشانی مناسب نسبت به هم دارا باشند) نکته ی دیگری که مهم و دارای اهمیت است این است که در زمان جانمایی و جایگذاری دوربین ها در محل نصب دوربین مداربسته به امکان کابل کشی آنها نیز توجه شود.

کابل کشی:

معمولا کابل کشی و سیم کشی بخشی از کار بشمار می رود که عموما نیاز به زمان زیادی دارد . در قسمت های مختلف باید برای کابل کشی گونه ی برنامه ریزی کنید که طول کابل ها از حد استاندارد فراتر نرود بگونه ای که کمترین کابل کواکسیال RG 59 و سیم مصرف شده باشد. زیرا بدین دلیل استاندارد اگر از حد خود بیشتر شود ، باعث می شود سیگنال های تصویر ضعیف شوند، کابل های کواکسیال که سیگنال های ویدئویی انتقال می دهند، اصلا نباید از کنار کابل های که جریان بالای برق را دارند عبور داده شود چون باعث می شود در تصاویر ارسالی نویز ایجاد شود و در این مواقع باید حداقل فاصله ۱۲ سانتی متری رعایت شود طول کابل کواکسیال RG59 هر دوربین نباید بیشتر از ۴۰۰متر باشد همچنین توصیه می گردد انتقال تصاویر دوربین مدار بسته از کابل هایی با کیفیت بالا برای استفاده شود. نکته ی دیگری که قابل اهمیت می باشد که همیشه زمان کابل کشی برای جابجایی های احتمالی مقداری کابل اضافی در مکان نصب باقی گذاشته شود. همیشه تلاش می شود برای دوربین ها از تغذیه جداگانه خودداری شود و برق را با ولتاژ ۲۲۰ولت تا دوربین مدار بسته برده و یک آداپتور برای هر دوربین مدار بسته جداگانه استفاده می شود و یا با یک آداپتور یا پاور مرکزی همه دوربین های مدار بسته را تغذیه کرد. با تغذیه هر دوربین مدار بسته از یک محیط ، امکان نصب دستگاه UPS(برق اضطراری) یو پی اس مجزا در آینده برای دوربین های مدار بسته را در از کاربر گرفته خواهد شد.

جایگذاری دوربین های مدار بسته: DC

 

نصب پایه و پیچ کردن آن به دیوار یا سقف به معنای جایگذاری دوربین مدار بسته است که برای این کار بعد از علامت گذاری و تشکیل سوراخ مناسب به وسیله دستگاه دریل ، رول پلاک متناسب با وزن دوربین مدار بسته بر دیوار یا سقف تعبیه می شود و پس دوربین های مدار بسته بصورت کاملا محکم در جای خود قرار گرفته می شوند . به جهت دوربینهای مدار بسته در زمان مشخص نمودن محل سوراخ کاری باید توجه کنید . باید به پلاریته ورودی دوربین مدار بسته توجه کنید اگر که از دوربین های مدار بسته ای که تغذیه دارند استفاده می شود. برای متصل کردن کابل تصویر دوربین های مدار بسته (کابل کواکسیال RG59) باید از کانکتورهای فیشی BNC بی ان سی استفاده کنید که کاملا مغزی کابل را از فویل و شیلدهای موجود در کابل کاملا جدا کنید و به مغزی وسط کانکتور پرس کنید پس در محل خود کانکتور اصلی را قرار داده و توسط دستگاه BNCزن ، اورینگ موجود را در مکان خود (روی کابل و پایه BNC) پرس میکنیم حالا بعد از اینکه این مراحل انجام شد و نصب دستگاه DVR با هارد متناسبی که درون دستگاه تعبیه می شود و تنظیمات آن و نصب کانکتورهای BNC ابتدای کابل های تصویر به ورودی های تصویر دستگاه DVR دی وی آر و بعد از اینکه اتصال از خروجی تصویر دستگاه DVR به مانیتور مناسب برقرار شد، تصاویر دوربینهای مدار بسته ی که نصب شده است قابل مشاهده میباشد. اگر که تصاویر دوربین های مدار بسته را در اختیار نداشتید باید به عیب یابی مراحل بپردازید تا مشکل موجود رفع بشود.

ترتیب مراحل نصب دوربین به شرح زیر می باشد:

۱ـ اولین اقدام جمع آوری اولیه اطلاعات است مانند: بازدید از محل، تعداد دوربین های درخواستی وغیره
۲ـ نوع دوربین های مدار بسته مورد استفاده مشخص شود (دام – بولت – صنعتی) و اینکه آیا به دید در شب نیاز است یا اینکه دید در روز کافی می باشد.
۳‌ـ محل قرار گرفتن دستگاه DVR با توجه به ملاحظات حفاظتی و امنیتی و امکان کابل کشی و… مشخص شود.
۴ـ سیستم تغذیه برق دوربین های مدار بسته تعیین شود (مرکزی یا مجزا به صورت نصب آداپتور).
۵ـ محل عبور کابل ها آماده سازی شود (سقف کاذب – کف – داکت و…)
۶ـ عملیات کابل کشی اجرا گردد.
۷ـ اصلاح و انجام جزئیات مربوط به کابل کشی کواکسیال و برق.
۸ـ اصلاح نمودن و جزئیات مربوط به وصل دستگاه دی وی آر DVR و ضبط تصاویر انجام گردد.
۹ـ گرفته شدن تصاویر دوربین های مدار بسته و تنظیمات آن در زاویه دید متناسب.
۱۰ـ آرایش مرتبط به پشت دستگاه DVR و قرار دادن آن در محفظه متناسب (رک).


شرکت داده پردازان پارسوآ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *