نصب دکل برای سیستم های دوربین مداربسته ارسال دیدگاه

نصب دکل برای سیستم های دوربین مداربسته: از سال های گذشته همواره سیستم های نظارت تصویری به عنوان ابزاری اساسی در مبحث نظارت و ایجاد امنیت مورد استفاده قرار داده شده اند . با توجه به اینکه این سیستم ها سابقه طولانی دارند ، در این حوزه تحول ها و همچنین پیشرفت های خیلی زیادی صورت گرفته است كه اطلاع پیدا کردن از روند این پیشرفت ها ، آخرین دستاوردها و تكنولوژی ها ، و توجه نمودن به نكته های اساسی در یك سیستم دوربین مدار بسته و موردهای زیاد دیگر همگی می تواند به ارتقای داد سطح كیفیت و استفادهء بهینه از این گونه تجهیزات كمك شایانی بنماید.

استفاده از تجهیزات الكترومكانیكی و عمرانی به عنوان یكی از قسمت هایی كه در كنار صنایع حفاظت الكترونیك و به منزله بخش مكمل در این بخش مطرح شده است ، می باشد. می توانیم از دكلها و پایه های نگهدارنده دستگاه های نظارت تصویری ، زیر ساخت های آن و سیستم ارتینگ (اتصال زمین) در این زمینه نام ببریم.
برای شروع طرح ، باید بر روی مبحث سیستم های نظارت تصویری، اجزا، استانداردها و تكنولوژی های روز دنیا مطالعات اساسی صورت بگیرد تا دامنه موضوع و به خوبی ابعاد آن روشن شود.

در واقع در این مرحله باید بر روی بستر سازی سیستم که كنده كاری، مسیر كشی و لوله گذاری برای عبور كابل ها، نیز شامل می شود مطالعاتی انجام پذیرد . بدین گونه نیز باید با استفاده از نرم افزارهای تخصصی و به واسطه متخصصین فن طراحی دكل ها نیز انجام گیرد. همچنین به موازات این مرحله طراحی اندازه تجهیزات مثل بسترهای ارتباطی ، برق گیر و غیره هم باید انجام گیرد.

در واقع یكی مهم ترین عضو ها از دسته تجهیزات نظارت تصویری دكل ها و پایه ها محسوب می شوند . رعایت نكاتی در جهت طراحی و ساخت دكل و پایه های دوربین حائز اهمیت می باشد:

1- تعیین ارتفاع و زاویه مورد احتیاج به منظور نصب دوربین مناسب با مكانی كه نظارت آن برای كارفرما مورد اهمیت است.

2- تعیین نمودن نوع دوربین با توجه کردن به وضعیت و هدف های نظارت تصویری

3- تعیین نمودن الگوی ظاهری و نوع نمای دكل با توجه نمودن به وضعیت بومی مکان اجرای سیستم ، منابع اقتصادی و نظر كارفرما

4- تعیین نمودن نوع پوشش ورنگ ، متناسب با وضعیت جغرافیایی با جلب نمودن نظر كار فرما

5- تعیین نمودن مكان نصب و نحوه اجرای دكل

6- تعیین نمودن و همچنین بررسی بودجه و مدت زمان

مواردی كه بیان شد در واقع از مهمترین مراتبی بشمار می آیند كه به طراحی وساخت یك دكل ویا پایه دوربین مناسب منجر می گردند كه به تحلیل آن خواهیم پرداخت.
ابتدا لازم است برای سفارش دادن یك دكل دوربین، مشخص گردد كه هدف از نصب نمودن یك دوربین ، كنترل و همچنین نظارت بر چه محیط یا موقعیتی می باشد . به منظور انجام این کار بعد از بحث و گفتگو با كارفرما وبعد از اینکه نظر او جلب شد و اعمال دید فنی بر وضعیت تعیین شده هم اکنون ارتفاع و زاویه دكل مشخص می گردد . پس باتوجه به وضعیت قرارگیری و فاصله دوربین ازهدف موردنظر ، نوع دوربین ، لنزدوربین ، گردان یاثابت بودن آن و یا اینكه برای كنترل نمودن مكان ، اشیاء ، اشخاص و یا چه موردی انتخاب می شود اقدام به انتخاب دوربین مورد نظر می شود ، كه یك دكل مناسب به عنوان یكی از مهم ترین پارامترهای تعیین مشخصات بشمار می آید . دكلی كه به منظور یك دوربین غیر متحرک با لنز عادی طراحی می شود این مسلم است که با دكلی كه به منظور دوربین 32x گردان و یا دوربین كنترل پلاك طراحی شده است خیلی تفاوت خواهد داشت . زیرا كه برای دوربین ثابت با لنز عادی كه به منظور كنترل نمودن محیط اطراف دوربین بكار برده می شود، بر لرزش دكل وزش باد و اثر آن تاثیر آن چنانی در افت كیفیت تصویر نخواهند داشت در صورتی که می تواند همین لرزش ممکن است منجر به پایین آمدن كیفیت تصویر و در گاهی هم عدم وضوح كامل تصویر در یك دوربین متحرک با زوم 32x كه برای كنترل مكان هایی دورتر از محل نصب دوربین است شود . پس به همین دلیل برای دوربین های با زوم دقیق تر لازم است دكل هایی بكار گرفته برده شود كه از لحاظ متریال بكار گرفته شده ، نسبت به دكل های دوربین ثابت ، قطر وضخامت ورق و مابقی پارامترهای طراحی شرایط مناسب تری دارا باشند . پیشنهاد میشود دكل های با ارتفاع بلند یا دكل های که بشکل یك تكه ساخته شود ویا از اتصال پیچ ومهره و فلنچ اگر که چند تكه بودن استفاده نمود ونوع اتصال over lab ویا تلسكوپی كه با فشار چند قطعه از دكل را در هم فرو می کند به هیچ عنوان برای استفاده در نوع دوربین های fast doom پیشنها نمی گردد. زیرا كه این اتصال ، در یك دكل دوربین اتصال محكم وبدون لرزشی نیست و عموما برای دكل های روشنایی بكار برده می شود . به منظور نصب دوربین FAST DOOM بهترین نوع دكل استفاده از دكل 8 ویا 12 وجهی خود ایستا با اتصال پیچ ومهره و فلنچ است . با توجه به مطالب گفته شده لازم است به نوع دوربین با توجه به وضعیت نصب دكل و سرعت منطقه ای باد و ایجاد تناسب آن بكار گرفته شود در طراحی یك دكل ایده آل این اطلاعات لحاظ گردد. طراحی ظاهری و همچنین نمای خارجی وتوجه نمودن به دورنمای یك دكل به عنوان یك دكل دوربین، یكی دیگر از پارامتر های طراحی دكل بشمار می آید . زیرا که لازم نیست بین تمام اجزای سیستم حفاظت و شرایط مکان و فرهنگ بومی محلی منطقه مورد حفاظت شده یك هماهنگی برقرار باشد.

گاهی این امکان وجود دارد که مثلا دكل دوربین در یك پالایشگاه و یا یك منطقه ترافیكی قرار داده باشد و در واقع اینجا لازم است نمای دكل و دوربین یك ظاهر رعب آور و دقیقا آشكار باشد وگاهی لازم است در یك منطقه نظامی و یا حراست فرودگاه دكل با نمای عادی وگاهی مشابه یك دكل روشنایی و در لغت به معنی استتار باشد كه بزرگترین پارامتر در طراحی ظاهر یك دكل همین وضعیت بومی وهدف كارفرما از نظارت به شمار میاید.

تعیین پوشش دكل به عنوان گام بعدی به شمار می آید كه می توان با توجه به وضعیت جغرافیایی و هدف های كارفرما از میان پوشش های 1- گالوانیزه گرم ،2- رنگ اپوكسی و 3- رنگ معمولی را انتخاب نمود نوعی پوشش با ضخامت 120-50 میكرو متر گالوانیزه گرم می باشد كه دارای كیفیت ،هزینه و عمر زیادتر از همه انواع پوششها می باشد اگر که استفاده از مواد مرغوب در آن انجام گردد با بیش از 50 سال عمر در وضعیت مطلوب را خواهد داشت و بسیار مورد استفاده به منظور منطقه های با رطوبت بالا می باشد دكل را بعد از ساخت در این پوشش دهی و سیر مرحله های مختلف چربی گیری و اسیدشویی و… به آن محتوی روی مذاب داخل می نمایند و بعد از چند دقیقه آن را خارج می کنند و همچنین سرد می نمایند همه ی مراحل باید كه به منظور رسیدن به یك كیفیت عالی زیر نظر یك كارشناس با تجربه قرار بگیرد . یك نوع پوشش ضد اب و اتش در پوشش نوع دوم از رنگ اپوكسی است و که از مواد پلیمری گرفته شده است استفاده می گردد . عموما در این پوشش دهی كه بر روی سطح خارجی صورت گرفته می شود از یك دستگاه نیمه اتوماتیك رنگ پاش ویا قلم مو استفاده می گردد . این پوشش دارای هزینه و عمر پایین تر از گالوانیزه گرم است و كاربرد مطلوبی در جهت مكان های رطوبتی دارد . استفاده از رنگ های معمولی نوع سوم نیز بوده كه به صورت عادی به منظور مكان های گرم وخشك استفاده داشته است و به علت کم بودن هزینه این نوع پوشش عموما از نظر اقتصادی در سطح توجه هات قرار داشته است كه در صورتی که در مرتبه آخر از نظر كیفی و فنی قرار گرفته می شود. كارفرما باید بر روی دكل نصب شده هر از گاهی تجدید پوشش بنماید.

مرحله بعد بررسی مكان نصب می باشد. این كه دكل برروی زمین ویا دیوار ویا پشت بام نصب می شود یكی دیگر از عوامل تاثیر گذار بر طراحی دكل و در نظر گرفتن زیر ساخت های نصب آن است. در صورتی كه مكان نصب دكل بر روی زمین باشد می بایست فونداسیونی متناسب با شرایط دكل و نوع خاك منطقه طراحی وساخته شود. كه می تواند بسته به زمان پروژه در محل ویا به صورت پیش ساخته و دفنی ساخته شود.

در جهت اینکه از افراد و دستگاهها حفاظت شود ، در بدنه تجهیزات اضافه ولتاژهای تولید شده كه باعث صدمه دیدن به دستگاهها و افراد می‌شود ، نیز باید ولتاژهای خیلی زیاد و خطرناك که از برخورد نمودن صاعقه با دكلها ناشی می شود را باید حتما در نقطه یا به هر شکلی خنثی کنیم . استفاده از سیستم ارت و حفاظت از لوازم به همین جهت خیلی لازم و ضروری به شمار می آید افزون براین با افزایش استفاده از سیستمهای دیجیتالی و حساس ، نصب و نگهداری نمودن سیستمهای حفاظتی گراندینگ، لزوم تجدید نظر و همچنین بازنگری در طراحی موجود می باشد.

شرکت داده پردازان پارسوا

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *