کاربردهای CCTV ارسال دیدگاه

کاربردهای CCTV (دوربین های مدار بسته): با توجه به اینکه دوربین های مدار بسته دارای تنوع بالایی می باشند بر آن شدیم که توضیحاتی در مورد  کاربردهای CCTV (دوربین های  مدار بسته) را در این مقاله بگنجانیم.

کاربردهای CCTV

کاربردهای CCTV (دوربین های مدار بسته)

دوربین مدار بسته به دوربین هایی گفته می شود که در مکانی ویژه و خاص نصب می شود و تصاویر آن به یک نقطه و یا چند نقاط دیگر منتقل و یا ارسال می شود. از جایی که گاهی این دوربین ها در رده های حفاظتی، نظارتی و کنترلی و همچنین سیستم های مانیتورینگ امنیت کاربرد دارند، بیشتر به همین معنی مورد کاربرد قرار می گیرند در صورتی که در واقع در معانی فنی برای آن حتی شامل دوربین های ویدئو تلفن و کنفرانس را نیز می باشد. این اصطلاح « دوربین مدار بسته» در واقع ترجمه عبارت انگلیسی closed circuit television یا همان cctv است.

نمونه هایی از کاربردهای CCTV (دوربین های مدار بسته):
موارد امنیتی و حفاظتی به عنوان اساسی ترین کاربرد سیستم های دوربین مدار بسته بشمار می آید اما فقط به این کاربردها محدود نیست. در صورتی که کاربردهای CCTV (دوربین های مدار بسته) دیگری را مثل کاربردهای پلیسی، نظامی، صنعتی،فضایی ، کنترل ترافیک، ، ارتباطات ویدئویی ، و تصویربرداری هایی نامحسوس را می توانیم نام ببریم.

کاربرد صنعتی
در کارخانه ها؛ مانند نیروگاه های هسته ای صنعتی یا کارخانه های صنعتی شیمیایی از دوربین های مدار بسته، در پیشبرد نظارات بر نقطه ها یا روند و مراحلی از کار که در واقع حضور انسان ها بصورت فیزیکی خطرناک،سخت یا حتی در مواردی که حضور انسان غیرممکنمی باشد از این دوربین ها استفاده می کنند.

کاربردهای CCTV

 

جلوگیری از بروز تکرار جرایم
در جلوگیری از ارتکاب جرایم کاربردهای CCTV (دوربین های مدار بسته) بسیار رواج داشته که می توانیم به مواردی مثل : برای جلوگیری کردن از بروز تخلفات رانندگی و یا در مواردی حتی جرم های جنایی می توانیم به آن اشاره کنیم . همچنین یک مورد دیگر از کاربرد دوربین های مدار بسته می توانیم به استفاده نامحسوس از دوربین های مخفی نیز بسیار رایج شده که از این دسته می توانیم به دوربین های مخفی دستگاه های عابر بانک (خودپرداز ) اشاره کنیم که از آن ها برای مواردی که طرف سوءاستفاده کننده از کارت های اعتباری شناسایی کنند، کاربرد دارد.

کاربردهای CCTV (دوربین مدار بسته) در کنترل ترافیک
در خیلی از کشورهای جهان، امروزه مثل کشور ایران استفاده کردن از دوربین مداربسته در جهت کنترل ترافیک شبکه معابر و بزرگراه ها در سطح وسیعی بسیار رایج می باشد که نقش مهمی هم در کاهش دادن تخلفات رانندگی ایفا کرده است، از کابرد دوربین های مدار بسته موارد دیگری می باشد که می توان به آن اشاره کرد به کنترل بر وضعیت ترافیک در سطح جاده ها و خیابان ها و همچنین ثبت تخلفات از طریق ارسال داده ها و اطلاعات توسط GPS به رانندگانی که قصد دارند از یک راه(مسیر) عبور کنند اشاره کنیم . از جمله کاربردهای دیگری که می توانیم برای دوربین های مدار بسته بکار بگیریم، کابردهای همانند نظارت و کنترل بر تصادف ها و شناسایی کردن تخلفات رانندگی است. ثبت کردن و شناسایی کردن خودکار پلاک اتومبیل ها در مکان های که شامل طرح ترافیک است نیز از جمله کاربرد دوربین های مداربسته بشمار می آید.

کاربردهای CCTV
کاربردهای CCTV (دوربین مدار بسته) در چگونگی امنیت ایستگاه های حمل و نقل عمومی
کاربردهای CCTV (دوربین مدار بسته) در جلوگیری از رخ دادن حوادث یا کنترل کردن مکان در مرکزهای حمل و نقل عمومی که محدوده دید عموم خارج می باشد. مثلا به طور مثال می توانیم در متروها جهت کنترل درب هایی که مسافران از آن وارد یا خارج می شوند در جهت حاصل شدن اطمینان از عبورکردن مسافر از درب های قطار و یا مثال های همانند این ها در دیگر مکان ها مثل اتوبوس ها و یا قطارهای بین شهری از دوربین مدار بسته برای این ها استفاده شود. با توجه به اینکه هم اکنون شاهد استفاده های روزافزون و گسترش استفاده بهینه از این تکنولوژی های سیستم های دوربین مدار بسته(به منظور کارهای حفاظتی) در تمام جهت های کوچک و بزرگ در سطح مکان های تجاری، بیمارستان ها، مدارس یا فروشگاه ها ودیگر مکان ها هستیم که همین امور باعث می شود که محیط هایی با امنیت و آسودگی بیشتر برای فعالیت های همچون اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی فراهم شود.

شرکت داده پردازان پارسوا

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *