کاهش نویز دیجیتال DNR در دوربین مدار بسته به چه معناست؟ ارسال دیدگاه

کاهش نویز دیجیتال DNR در دوربین مدار بسته به چه معناست؟
DNR:  این عبارت باعث  ازبین رفتن نویز تصویر از سیگنال با استفاده از فیلتر شانه ای  (comb filter) می باشد.
DNR: این عبارت باعث افزایش رزولوشن و باعث کاهش  اندازه فایل تصویر می شود .

میزان نویز دیجیتال DNR در دوربین مدار بسته موجود در تصویر که نور پایین دارد  را یک فیلتر دو بعدی  کاهش می دهد . این گونه فیلتر ، گاهی به واسطه حرکت های داخل مسیر های کم نور به اصطلاح آشفته می شود.

در صورتی که فیلتر سه بعدی یک قدم جلوتر بوده است و در هر دو گونه تصویر بدون تحرک یا دارای تحرک ، باعث می شود میزان نویز را کاهش پیدا کند .

معنی نویز دیجیتال DNR در دوربین مدار بسته

برای اینکه فواید  توانایی کاهش نویز دیجیتال (Digital Noise Reduction ) را به درستی درک نماییم بهتر است در شروع با مفهوم نویز را به درستی آشنا شویم . نویز  در اصطلاح به معنی هر گونه مشکل یا خطا که در تصویر  پیش بینی نشده باشد و  می تواند باعث ایجاد تداخل ،  بسته شدن ، دگرگونی ، تغییر  در سیگنال بشود.
نویز، در پردازش سیگنال عبارت اند از هر نوع داده نا خواسته شده که به منظور یک فعالیت که از قبل پیش بینی نشده تولید می گردد برای انتقال سیگنال هرگز به کار گرفته نمی شود.

به عنوان مثال ، شما با دوستتان در یک رستوران شلوغ در حال صحبت کردن می باشید . در واقع مکالمه بین  شما یا پیغامی را که شما می خواهید دوستتان بشنود، سیگنال می باشد  . هر نوع صدای دیگری که در رستوران شنیده می شود مانند : صدای موزیک یا صحبت کردن بقیه افراد که در اطرافتان شماست ، نویز به می باشد.
به همن شکلی که صداهای که در محیط اطرافتان وجود دارد  را مغز شما برای شنیدن مکالماتتان فیلتر می نماید ،   DNR به همین شکل داده های بصورت ناخواسته را فیلتر می نماید و هر گونه نقصی را در سیگنال تصویر اصلاح می نماید .

مزایای نویز دیجیتال DNR در دوربین مدار بسته چیست؟

در به کار گیری DNR مزایای خیلی زیادی  موجود است  این مزایا می تواند شامل  موارد زیر باشد:

  • سیگنال آشکارتر
  • تصویر خیره کننده تر
  • توانایی جداشدن حرکت واقعی و نویز تصویر

ابتدا تا حدود ۷۰% ذخیره در محیط دیسک را DNR یک سیگنال آشکارتر ، ارائه می نمایند ، پس به همین علت شما بر روی هارد امکان ذخیره سازی مقدار بیشتری از تصویر را خواهید داشت.

پس دوربین مدار بسته هایی که به تکنولوژی DNR  مجهز هستند تصویر چشم نوازتری را ارائه می نمایند  و  در نتیجه  ترتیب تشخیص ابهامات راحت تر می کنند.

در پایان ، تکنولوژی DNR ، اختلاف بین حرکت درست و نویز تصویر را برای شما راحت تر کرده است و این امکان را برای  DVR فراهم می کند که در تشخیص حرکت- خصوصا در وضعیت  کم نور ، با تاثیر بیشتری عمل نمایند .

نحوه ی عملکرد  DNR

به صورت همیشگی همواره در دوربین‌ مدار بسته چیپ موجود ، در حال نویز برداری در تصویر ، خصوصا در حالت نور کم می باشد . برای جبران این وضعیت تکنولوژی DNR  ، خطاهای های در سیگنال تصویر وجود دارد را با استفاده از حذف در صد زیادی از نویز ها جبران می نماید.

زمانی که DVR یا کامپیوتر شما در حال پردازش داده های تصویر می باشد، باید تمامی بخشهای دارای تحرک تصویر فشرده گردد . بسته به اینکه هر چقدر در تصویر شما مقدار نویز کم  تر باشد ،  DVR شما  میزان دیتایی کمتری را  ذخیره خواهد کرد  و حرکت های واقعی بیشتری  به واسطه دستگاه شما می تواند تشخیص داده شود .

شرکت داده پردازان پارسوا

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *