CCTVدیجیتال ارسال دیدگاه

CCTVدیجیتال: در این بخش از مقاله  در مورد مشخصات فنی دوربین مدار بسته CCTVدیجیتال صحبت می کنیم. برای آموزش و یادگیری مشخصات فنی CCTVدیجیتال با ایران امن همراه باشید.

آشنایی با مشخصات فنی دوربین مدار بسته CCTVدیجیتال

 

 

 

CCTVدیجیتال

 

 

گشادی لنز CCTVدیجیتال

 

محدوده اپرچر یا بیشترین اپرچر به عنوان یکی از اولین خصوصیت ها و مشخصه های فنی یک CCTVدیجیتال می باشد. در واقع دیگر همان گشادی یا گشادی لنز اپرچر است باید توجه کنیم که جمع آوری نور وظیفه اصلی لنز دوربین مدار بسته می باشد و در واقع به معنای دیگر گشادی لنز عبارت اند از شعاعی از لنز که باز می گردد و معمولا به وسیله یک عنبیه این گشادی کنترل می گردد. هرچه گشادی لنز یا به عبارتی شعاع باز شدن لنز بیشتر باشد نور بیشتری به سنسور یا فیلم (در صورتی که دوربین مدار بسته دیجیتال باشد) می رسد.
اپرچر با F و یک عدد به همراه آن مشخص می گردد . مثال: F2.8 یا F/2.8. هرچند مقدار این عدد کوچکتر باشد شعاع باز شدن لنز یا گشادی آن بیشتر می شود. در دفترچه راهنمای بعضی از دوربین ها امروزه به جای مثلا F2.8 آن را به طریق ۲،۸ اپرچر بیان می نمایند. بسیاری از دوربین های معمولی در عمل دارای گشادی لنز ثابت می باشند ولی گشادی لنز دارای یک محدوده در دوربین های مدار بسته حرفه ای تر می باشد پس بنابر این هنگامی که ویژگی دوربین مدار بسته را ملاحظه می نمایید این امکان وجود دارد که به یکی از چند طریق زیر با آن روبرو شوید.

  • بیشترین گشادی لنزCCTVدیجیتال F2.8 است. Maximum Aperture F2.8
  • یعنی بیشتر و کمترین مقدار گشادی لنز را به شما داده است و مقدار گشادی آن بین این دو عدد با مقادیر استاندارد وجود دارد. Aperture Range F2.8 – F8.0
  • یک لنز سریع دارای بالاترین میزان گشادی لنز است برای دوربین های دیجیتال امروزی F2.4 و F2.0 و برای دوربین های دارای فیلم ۳۵ میلیمتری F1.2 و F1.4 سرعت لنز بالایی خواهد بود. Msximum Wide Angle,Telephoto Aperture
    F2.8 – 3.5
    or
    ((F2.8(w) – F3.5(T)

انتخاب محدوده مناسب اپرچر در CCTVدیجیتال:

یک محدوده اپرچر در  CCTVدیجیتال متناسب عبارت است از F1.8 – F16 که شامل مقدارهای زیر خواهد بود. مابین مقادیر ماکزیمم و مینیمم ۵ مقدار وجود دارد:
F1.8
F2.8
F4
F5.6
F8
F11
F16

گشادی لنز و عمق تصویر CCTVدیجیتال:

فاصله ای که روی آن زوم می شود عمق تصویر CCTVدیجیتال نامیده می شود. هنگامی که می خواهید از یک طبیعت یا منظره عکس بگیرید می خواهید در این حالت همه چیز چه دور و چه نزدیک در تصویر شما قرار داشته باشد ولی هنگامی هست که یک موضوع را می خواهید از پشت زمینه جدا نمایید یا فقط روی بخشی از تصویر زوم نمایید و قسمت دیگر که مثلا در پشت آن قرار دارد، خارج از محدوده زوم باشد و یک بخش ویژه از تصویر دارای رزولوشن و مابقی آن تار به نظر آید.

CCTVدیجیتال

انتخاب یک اپرچر مناسب یکی از روش های تأثیرگذاری بر عمق تصویر می باشد. از یک اپرچر بزرگ (یا F با مقدار کوچک) مثلا F/2.8 برای به دست آوردن عمق کم تصویر (رزولوشن تصویر در فاصله کم) استفاده کنید. یک اپرچر کوچک (یا F با مقدار بزرگ) مثلا F/8.0 برای به دست آوردن عمق تصویر بالا (رزولوشن تصویر تا فاصله دور) استفاده کنید.(به این نکته نیز توجه داشته باشید که مکان نصب دوربین مداربسته CCTVدیجیتال نیز قابل اهمیت می باشد)

CCTVدیجیتال

در واقع می توان گفت که به شما بزرگترین اپرچر اجازه می دهدکه مقدار نور بیشتری از لنز عبور کند و پس ازآن به سنسورها برسد و بنابرای کمک می نماید تا عمل شاتر سریع تر انجام شود و عمق کم تصویر را با سرعت بالای شاتر می دهد، تا تصاویری با یک موضوع بصورت واضح و بدین صورت پشت زمینه تار قرار بگیرید. این امکان را کمترین اپرچر به شما می دهد تا در یک روز آفتابی باسرعت پایین از شاتر استفاده نمایید و بدین گونه نمایش حرکت ها را نشان دهید. مثل حرکت چرخ های اتومبیل در حال حرکت یا حرکت آب در یک رودخانه. افزایش عمق تصویر یکی دیگر از فواید اپرچر کوچک می باشد و که می توانید با آن تصاویر های زیبایی از مناظر بگیرید، به صورتی که بخش دور تصویر واضح و شفاف مثل بخش های نزدیک آن به نظر می آید.

شرکت داده پردازان پارسوا

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *