iris دوربین مداربسته چیست؟ ارسال دیدگاه

iris دوربین مداربسته چیست؟ iris جزیی از دوربین مداربسته می باشد که باعث کنترل میزان نور ورودی از لنز می شود. در واقع مقدار نور ورودی به دوربین مدار بسته به میزان باز بودن دهانه iris دوربین مداربسته بستگی دارد. هرچه دهانه iris دوربین مداربسته باز تر نور باشد این گونه نور بیشتری وارد می گردد. در واقع نور وارد شده از iris دوربین مداربسته به سنسورهای تصویر برخورد نموده است و این نور به منزله ی ولتاژ الکتریکی که تصویر را تولید می کند ضبط می گردد.

iris دوربین مداربسته

در دوربین مدار بسته های نظارت تصویری IP ، برای انتخاب نمونه های متفاوتی از iris موجود است:

آیریس ثابت (Fixed iris)
آیریس دستی (Manual iris)
آیریس اتوماتیک (Auto iris)
آیریس پی (P iris)

روش کارکرد iris دوربین مداربسته

آیریس (iris) مثل عنبیه چشم عمل نموده است و همانند با مقدار نور ، ورودی باز و بسته می شوند. آیریس مقدار نور ورودی که به سنسورهای تصویر برخورد می نماید را محدود و تنظیم می کنند . نور خیلی زیاد باعث می شود تصویر از بین برود و نور پایین باعث تیره شدن آن می گردد ، بدین منظور انتخاب آیریسی که متناسب با موقعیت دوربین شما باشد از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد.
به دلیل مختلف بودن کارکرد چهار آیریس که در بالا بیان شد ، در انتخاب آیریس مورد نظر بهتر است دقت نمایید.

آیریس ثابت (Fixed iris)

• دهانه ای که نور از آن در آیریس ثابت وارد می گردد ثابت وغیر قابل تغییر می باشد.
• این نوع آیریس به منظور ضبط در محیط های دارونی نظیر اداره ها یا مدارس که نور عموما از بالا می تابد ومیزان نور ثابت است مناسب می باشد.

آیریس دستی (Manual iris)

• کاربر این امکان را دارد که درآیریس دستی دهانه را برای ورود نوربیشتر یا کمتر تنظیم نماید . این تنظیمات عموما در زمان نصب، که دسترسی به دوربین آسان تر می باشد، انجام می گردد .
• این نوع آیریس همچنین مثل آیریس ثابت مورد استفاده قرار گرفته می شود.

آیریس اتوماتیک (Auto iris)

• این آیریس ها motorized می باشند و به صورت خودکار مقدار باز یا بسته بودن دهانه را مطابق میزان ورودی نوردر طول روز تنظیم می نماید .
دو نوع آیریس اتوماتیک موجود است که عبارت اند از :

DC-irises

کنترل در دوربین می باشد.

Video irises

کنترل روی خود لنز می باشد.

به علت تکنولوژی پیشرفته ای آیریس های اتوماتیک دارا می باشند نسبت به آیریس های ثابت و دستی گران تر هستند و به منظور ضبط در محیط های خارجی که سطح نور متغیر می باشد بسیار مناسب است.

پی آیریس (P iris)

پی مخفف اصطلاح “precise” ) دقیق) می باشد . این آیریس اولین توسط شرکت Axis به تولید رسیده است و با بهره گیری از لنز پی آیریس و نرم افزار مخصوصی ، معایب آیریس های اتوماتیک را ازبین برده و بسیار موثر در بهبود کیفیت تصاویر می باشد. پیشرفتهایی در کنتراست ، رزولوشن تصویر ، وضوح و عمق تصویر این پی آیریس باعث شده اند.

پی آیریس از بسته شدن بیش از حد دهانه در محیط های دارای نور زیاد ، جلوگیری نموده است تا تصویر تیره و تار نگردد . به همین علت دوربینهایی با این آیریس به منظور پروژه های نظارت تصویری در محیط های خارجی بسیار مناسب می باشند .

این انتظار نیز وجود دارد که پی آیریس به عنوان جایگزینی به منظور آیریس های DC به شمار آیند.

شرکت داده پردازان پارسوا

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *